Plugins - User Role Editor - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (266 entries)

en:  Capability name (ID) can not be empty!
tr: Kabiliyet ismi (ID) boş olamaz!

en:  Capability name (ID) must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
tr: Kabiliyet ismi (ID) yalnızca latin karakterleri, rakamlar, tireler veya alt çizgiler içermeli!

en:  Resetting will restore default user roles and capabilities from WordPress core.
tr:  Sıfırlama işlemi, WordPress çekirdeğindeki varsayılan kullanıcı rollerini ve yeteneklerini geri yükler.

en:  Role name (ID) can not be empty!
tr: Rol ismi (ID) boş olamaz!

en:  Role name (ID) must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
tr: Rol ismi (ID) yalnızca latin karakterleri, rakamlar, tireler veya alt çizgiler içermeli!

en:  WordPress does not support numeric Role name (ID). Add latin characters to it.
tr: WordPress sayısal rol ismi (ID) desteklemiyor. Latin karakterler ekleyin.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
tr: &mdash; Bu site için hiç rol yok &mdash;

en: About
tr: Hakkında

en: Activate plugins
tr: Eklenti etkinleştirme

en: Add
tr: Ekle

en: Add Capability
tr: Kabiliyet Ekle

en: Add New Role
tr: Yeni Rol Ekle

en: Add Role
tr: Rol Ekle

en: Add role&hellip;
tr: Rol ekle&hellip;

en: Add users
tr: Kullanıcı ekleme

en: Additional Capabilities
tr: Ek Yetenekler

en: Additional Modules
tr: İlave Modüller

en: Additional Options
tr: Ek Seçenekler

en: Administrator can not assign capabilities to the user directly.
tr: Yönetici, kullanıcıya doğrudan yetenek atayamaz.

en: All
tr: Hepsi

en: Allow non super administrators to create, edit, and delete users
tr: Süper yönetici olmayanların kullanıcı oluşturma, düzenleme ve silmelerine izin ver

en: Allow non super-administrators to create, edit and delete users
tr: Süper yönetici olmayanların kullanıcı oluşturma, düzenleme ve silmelerine izin ver

en: Apply to All Sites
tr: Tüm Sitelere Uygula

en: Author
tr: Yazar

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: Can not edit user or invalid data at the users list
tr: Kullanıcılar listesindeki kullanıcı ya da geçersiz veri düzenlenemiyor

en: Can not set Administrator role as a default one
tr: Yönetici rolü varsayılan bir rol olarak ayarlanamaz

en: Cancel
tr: İptal

en: Capabilities
tr: Kabiliyetler

en: Capabilities like "level_0", "level_1" are deprecated and are not used by WordPress.
tr: “level_0”, “level_1” gibi yetenekler kullanımdan kaldırılmıştır ve WordPress tarafından kullanılmamaktadır.

en: Capability %s exists already
tr: %s kabiliyeti zaten mevcut

en: Capability %s was added successfully
tr: %s kabiliyeti başarıyla eklendi

en: Capability %s was removed successfully
tr: %s kabiliyeti başarıyla eklendi

en: Capability name (ID):
tr: Kabiliyet ismi (ID):

en: Change capabilities for user
tr: Kullanıcının kabiliyetlerini değiştir

en: Change role for users without role
tr: Rolsüz kullanıcıların rolünü değiştir

en: Change/add/delete WordPress user roles and capabilities.
tr: WordPress kullanıcı rollerini ve yetkinliklerini düzenle/ekle/sil.

en: Changelog
tr: Değişiklik Günlüğü

en: Columns:
tr: Sütunlar:

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm role update
tr: Rol güncellemesini onaylayın

en: Continue?
tr: Devam mı?

en: Contributor
tr: İçerik Sağlayıcı

en: Core
tr: Ana

en: Count users without role
tr: Rolsüz kullanıcıları say

en: Create users
tr: Kullanıcı oluşturma

en: Custom Post Types
tr: Özel Yazı Türleri

en: Custom capabilities
tr: Özel kabiliyetler

en: DANGER!
tr: DİKKAT!

en: Default Role
tr: Varsayılan Rol

en: Default Roles
tr: Varsayılan Roller

en: Default Roles are updated
tr: Varsayılan Roller güncellendi

en: Default role for new users is set to %s successfully
tr: Yeni kullanıcılar için varsayılan rol %s rolüne başarıyla ayarlandı

en: Delete All Unused Roles
tr: Tüm Kullanılmayan Rolleri Sil

en: Delete Capability
tr: Kabiliyet Sil

en: Delete Role
tr: Rol Sil

en: Delete others pages
tr: Başkalarının sayfalarını silme

en: Delete others posts
tr: Başkalarının yazılarını silme

en: Delete pages
tr: Sayfa silme

en: Delete plugins
tr: Eklenti silme

en: Delete posts
tr: Yazı silme

en: Delete private pages
tr: Kişisel sayfaları silme

en: Delete private posts
tr: Kişisel yazıları silme

en: Delete published pages
tr: Yayımdaki sayfaları silme

en: Delete published posts
tr: Yayımdaki yazıları silme

en: Delete themes
tr: Tema silme

en: Delete users
tr: Kullanıcı silme

en: Denied: %s
tr: Reddedildi: %s

en: Deprecated
tr: Kullanımdan kaldırıldı

en: Display Role Name:
tr: Rol İsmini Görüntüle:

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit dashboard
tr: Panel düzenleme

en: Edit files
tr: Dosya düzenleme

en: Edit others pages
tr: Başkalarının sayfalarını düzenleme

en: Edit others posts
tr: Başkalarının yazılarını düzenleme

en: Edit pages
tr: Sayfa düzenleme

en: Edit plugins
tr: Eklenti düzenleme

en: Edit posts
tr: Yazı düzenleme

en: Edit private pages
tr: Kişisel sayfaları düzenleme

en: Edit private posts
tr: Kişisel yazıları düzenleme

en: Edit published pages
tr: Yayımdaki sayfaları düzenleme

en: Edit published posts
tr: Yayımdaki yazıları düzenleme

en: Edit theme options
tr: Tema seçenekleri düzenleme

en: Edit themes
tr: Tema düzenleme

en: Edit user capabilities
tr: Özel kabiliyetler düzenleme

en: Edit users
tr: Kullanıcı düzenleme

en: Editor
tr: Editör

en: Empty users list
tr: Boş kullanıcı listesi

en: Error encountered during default role change operation
tr: Varsayılan rol değişimi işlemi sırasında hata oluştu

en: Error is encountered during new role create operation
tr: Yeni rol oluşturma işlemi sırasında hata oluştu

en: Error occurred during role(s) update
tr: Rol güncellemesi esnasında hata meydana geldi

en: Error occurred during user update
tr: Kullanıcı güncellemesi esnasında hata meydana geldi

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
tr: Hata: Kabiliyet ismi yalnızca latin karakterleri ve rakamlar içermeli!

en: Error: Empty role display name is not allowed.
tr: Hata: Boş görünen rol adına izin yok.

en: Error: Role ID is empty!
tr: Hata: Rol ID'si boş!

en: Error: Role ID must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
tr: Hata: Rol ID yalnızca latin karakterleri, rakamlar, tireler veya alt çizgiler içermeli!

en: Error: Role not added
tr: Hata: Rol eklenemedi

en: Error: Role not revoked
tr: Hata: Rol kaldırılamadı

en: Error: WordPress does not support numeric Role name (ID). Add latin characters to it.
tr: Hata: WordPress sayısal rol isimlerini (ID) desteklemiyor. Latin karakterleri ekleyin.

en: Error: this capability is used internally by WordPress
tr: Hata: Bu yetenek WordPress’te dahili olarak kullanılıyor.

en: Error: this word is used by WordPress as a role ID
tr: Hata: Bu kelime WordPress tarafından rol kimliği olarak zaten kullanılıyor.

en: Error: wrong request
tr: Hata: yanlış talep

en: Export
tr: Dışa Aktarma

en: FAQ
tr: S.S.S.

en: For more information on how to undo undesired changes and restore plugin capabilities go to
tr: Değişiklikleri geri alma ve eklenti kabiliyetlerini geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için gideceğiniz adres:

en: For more information on how to undo undesired changes and restore plugins capabilities in case you lost them by mistake go to:
tr: Yanlışlıkla kayıp yaşamanız durumunda, istenmeyen değişiklikleri geri alma ve eklenti yeteneklerini yeniden yükleme hakkında daha fazla bilgi için şu adrese gidin:

en: General
tr: Genel

en: Grant Roles
tr: Rolleri Ata

en: Grant roles to selected users
tr: Seçilen kullanıcılara roller atayın

en: Granted
tr: Atandı

en: Granted Only
tr: Sadece Atananlar

en: Group
tr: Grup

en: He should do it using roles only.
tr: Bunu yalnızca roller aracılığıyla yapmalıdır.

en: Hide admin bar
tr: Yönetici çubuğunu gizle

en: If any plugins (such as WooCommerce, S2Member and many others) have changed user roles and capabilities during installation, all those changes will be LOST!
tr: Kurulum sırasında kullanıcı rollerini ve yeteneklerini değiştiren herhangi bir eklenti (WooCommerce, S2Member vb.) varsa, tüm bu değişiklikler KAYBOLACAKTIR!

en: If any plugins (such as WooCommerce, S2Member and many others) have changed user roles and capabilities during installation, those changes will be LOST!
tr: Kurulum sırasında kullanıcı rollerini ve yeteneklerini değiştiren herhangi bir eklenti (WooCommerce, S2Member vb.) varsa, bu değişiklikler KAYBOLACAKTIR!

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
tr: İşaretliyse işlem bu Ağdaki TÜM sitelere uygulanır

en: If checked, then apply action to ALL sites. Main site only is affected in other case.
tr: İşaretlenirse, işlem TÜM sitelere uygulanır. Aksi halde yalnızca ana site etkilenir.

en: If turned off - capabilities section of selected user is shown in readonly mode.
tr: Kapatıldığında, seçilen kullanıcının yetenekler bölümü salt okunur modda gösterilir.

en: Import
tr: İçe Aktarma

en: Install plugins
tr: Eklenti kurma

en: Install themes
tr: Tema kurma

en: Insufficient permissions to work with User Role Editor
tr: Kullanıcı Rol Editörü ile çalışmak için yetersiz izin

en: Invalid data at the other roles list
tr: Diğer roller listesinde geçersiz veri

en: Invalid primary role
tr: Geçersiz ana rol

en: Invalid role
tr: Geçersiz rol

en: It is hidden by default for security reasons.
tr: Güvenlik nedeniyle varsayılan olarak gizlidir.

en: Level 0
tr: Seviye 0

en: Level 1
tr: Seviye 1

en: Level 10
tr: Seviye 10

en: Level 2
tr: Seviye 2

en: Level 3
tr: Seviye 3

en: Level 4
tr: Seviye 4

en: Level 5
tr: Seviye 5

en: Level 6
tr: Seviye 6

en: Level 7
tr: Seviye 7

en: Level 8
tr: Seviye 8

en: Level 9
tr: Seviye 9

en: List users
tr: Kullanıcı listeleme

en: Make copy of:
tr: Şundan kopyala:

en: Manage categories
tr: Kategori yönetme

en: Manage links
tr: Bağlantı yönetme

en: Manage options
tr: Seçenek yönetme

en: Moderate comments
tr: Yorum ılıtma

en: Multisite
tr: Çoklu site

en: Network Super Admin
tr: Ağ Süper Yöneticisi

en: No
tr: Hayır

en: No rights
tr: İzin yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not enough permissions
tr: Yeterli izin yok

en: Note for multisite environment: take into account that other default roles should exist at the site,
tr: Çoklu site ortamı için not: Sitede diğer varsayılan rollerin de mevcut olması gerektiğini göz önünde bulundurun,

en: Note for multisite environment: take into account that other default roles should exist at the site, in order to be assigned to the new registered users.
tr: Çoklu site ortamı için hatırlatma: diğer varsayılan rollerin yeni kaydolan kullanıcılara atanması için sitede bulunması gerektiğini olduğunu hesaba katın.

en: Other Roles
tr: Diğer Roller

en: Other Roles:
tr: Diğer Roller:

en: Other Roles:
tr: Diğer Roller:

en: Other default roles for new registered user
tr: Yeni kayıtlı kullanıcılar için diğer varsayılan roller

en: Other default roles for new registered user:
tr: Yeni kaydolan kullanıcılar için diğer varsayılan roller:

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Please confirm permissions update
tr: Lütfen izin güncellemesini onaylayın

en: Plugin download
tr: Eklenti indirme

en: Plugin webpage
tr: Eklenti web sayfası

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Posts
tr: Yazılar

en: Primary Role:
tr: Birincil Rol:

en: Primary Role:
tr: Birincil Rol:

en: Primary default role:
tr: Birincil varsayılan rol:

en: Promote users
tr: Kullanıcı teşvik etme

en: Provide new role
tr: Yeni rol sağla

en: Publish pages
tr: Sayfa yayımlama

en: Publish posts
tr: Yazı yayımlama

en: Quick filter:
tr: Hızlı süzgeç:

en: Read
tr: Okuma

en: Read private pages
tr: Kişisel sayfaları okuma

en: Read private posts
tr: Kişisel yazıları okuma

en: Remove users
tr: Kullanıcı kaldırma

en: Rename Role
tr: Rol İsmi Değiştir

en: Requested user does not exist
tr: İstenilen kullanıcı mevcut değil

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Roles to its original state
tr: Rolleri varsayılan durumuna sıfırlayın.

en: Resetting will setup default user roles and capabilities from WordPress core.
tr: Sıfırlama işlemi, WordPress çekirdeğindeki varsayılan kullanıcı rollerini ve yeteneklerini yeniden ayarlar.

en: Revoke
tr: Kaldır

en: Revoke role&hellip;
tr: Rolü kaldır&hellip;

en: Role
tr: Rol

en: Role %1$s is renamed to %2$s successfully
tr: %1$s rolü başarıyla %2$s olarak yeniden adlandırıldı.

en: Role %s does not exists
tr: %s rolü mevcut değil

en: Role %s exists already
tr: %s rolü zaten mevcut

en: Role %s is created successfully
tr: %s rolü başarıyla oluşturuldu

en: Role %s is deleted successfully
tr: %s rolü başarıyla silindi

en: Role added to %d user(s).
tr: Rol, %d kullanıcıya eklendi.

en: Role does not exist
tr: Rol mevcut değil

en: Role is updated successfully
tr: Rol başarıyla güncellendi

en: Role name (ID):
tr: Rol ismi (ID):

en: Role revoked from %d user(s).
tr: Rol, %d kullanıcıdan kaldırıldı.

en: Roles are updated for all network
tr: Roller tüm ağ için güncellendi

en: Roles were granted to users successfully
tr: Roller kullanıcılara başarıyla atandı.

en: Save
tr: Sakla

en: Select Role and change its capabilities:
tr: Rol seçin ve rolün kabiliyetlerini değiştirin:

en: Select Role:
tr: Rol Seç:

en: Select additional roles for this user
tr: Bu kullanıcı için ilave rolleri seçin

en: Select role first!
tr: Önce rol seçin!

en: Select role(s) which you wish to grant!
tr: Vermek istediğiniz rolleri seçin!

en: Select users from which you wish revoke role!
tr: Rolü kaldırmak istediğiniz kullanıcıları seçin!

en: Select users to which you wish to add role!
tr: Rol eklemek istediğiniz kullanıcıları seçin!

en: Select users to which you wish to grant roles!
tr: Rol vermek istediğiniz kullanıcıları seçin!

en: Set New Default Role
tr: Yeni Varsayılan Rol Belirle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Show Administrator role at User Role Editor
tr: Yönetici rolünü Kullanıcı Rol Editörü'nde göster

en: Show at the "Users" page a quant of users without role. Module allows to assign all of them
tr: “Kullanıcılar” sayfasında rolü olmayan kullanıcıların sayısını gösterir. Modül, bunların tamamına rol atamaya olanak tanır

en: Show capabilities in
tr: Yetenekleri şurada göster

en: Show capabilities in human readable form
tr: Kabiliyetleri insancıl biçimde göster

en: Show capabilities in the human readable form
tr: Kabiliyetleri insancıl biçimde göster

en: Show confirmation dialog before save changes made to a current role.
tr: Geçerli bir rolde yapılan değişiklikleri kaydetmeden önce onay iletişim kutusunu göster.

en: Show deprecated capabilities
tr: Önerilmeyen kabiliyetleri göster

en: Subscriber
tr: Abone

en: Super administrator only may create, edit and delete users under WordPress multi-site by default.
tr: Varsayılan olarak, WordPress çoklu site yapısında yalnızca süper yönetici kullanıcıları oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilir.

en: Switch themes
tr: Tema değiştirme

en: Switch&nbsp;To
tr: Şuna&nbspGeç

en: Themes
tr: Temalar

en: There are no capabilities available for deletion!
tr: Silinebilecek kabiliyet yok!

en: There are no roles for deletion
tr: Silme işlemi için uygun rol bulunmuyor.

en: They are left at the user roles for the compatibility purpose with old themes and plugins code.
tr: Eski tema ve eklenti kodlarıyla uyumluluk sağlamak amacıyla kullanıcı rollerinde bırakılmışlardır.

en: This method is only for a single site of WordPress multisite installation.
tr: Bu yöntem yalnızca WordPress çoklu site kurulumlarında tek bir site için geçerlidir.

en: This role does not exist -
tr: Bu rol mevcut değil -

en: To:
tr: Kime:

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tools: Reset: User Roles were initialized
tr: Araçlar: Sıfırla: Kullanıcı rolleri yeniden oluşturuldu

en: Total
tr: Toplam

en: Turn this option on in order to remove this limitation.
tr: Bu sınırlamayı kaldırmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Turning on this option will show those deprecated capabilities.
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek, kullanımdan kaldırılmış yetenekleri gösterir.

en: Unfiltered html
tr: Süzülmemiş html

en: Unfiltered upload
tr: Süzülmemiş yükleme

en: Unused roles are deleted successfully
tr: Kullanılmayan roller başarıyla silindi

en: Update
tr: Güncelle

en: Update core
tr: Çekirdek güncelleme

en: Update plugins
tr: Eklenti güncelleme

en: Update themes
tr: Tema güncelleme

en: Upload files
tr: Dosya yükleme

en: User Role Editor - Options
tr: User Role Editor – Seçenekler

en: User Role Editor Options page help
tr: Kullanıcı Rol Editörü Seçenekler

en: User Role Editor options are updated
tr: Kullanıcı Rol Editörü seçenekleri güncellendi

en: User Roles are restored to WordPress default values.
tr: Kullanıcı Rolleri WordPress varsayılanlarına geri döndürüldü.

en: User capabilities are updated successfully
tr: Kullanıcı kabiliyetleri başarıyla güncellendi

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Version:
tr: Sürüm:

en: WARNING!
tr: UYARI!

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
tr: Uyarı! Dikkatli olun - kritik kabiliyetleri kaldırmak bazı eklentileri veya diğer özel kodları bozabilir

en: Working...
tr: İşleniyor...

en: Wrong Request
tr: Yanlış İstek

en: Wrong request!
tr: Yanlış istek!

en: Wrong request, valid user ID was missed
tr: Yanlış istek, geçerli kullanıcı ID'si bulunamadı

en: Wrong request. Default role can not be empty
tr: Yanlış istek. Varsayılan rol boş olamaz.

en: Wrong role ID
tr: Yanlış rol kimliği

en: Yes
tr: Evet

en: You can not delete role
tr: Bu rolü silemezsiniz.

en: You do not have permission to edit this user.
tr: Bu kullanıcıyı düzenlemek için izniniz yok.

en: You do not have sufficient permissions to manage options for User Role Editor.
tr: Kullanıcı Rol Editörü seçeneklerini yönetmek için yeterli izniniz yok.

en: an empty role "No rights", in order to look on the users list with role "No rights" at the separate tab then.
tr: kullanıcı listesinde, daha sonra “No rights” rolüne sahip kullanıcıları ayrı bir sekmede görüntülemek için “No rights” adlı boş bir rol.

en: automatically converts capability names from the technical form for internal use like "edit_others_posts" to more user friendly form, e.g. "Edit others posts".
tr: "edit_others_posts" gibi teknik yetenek adlarını, dahili kullanım için otomatik olarak daha kullanıcı dostu bir forma dönüştürür (örn. "Diğer gönderileri düzenle").

en: bbPress Role:
tr: bbPress Rolü:

en: capabilities were removed successfully
tr: kabiliyetler başarı ile kaldırıldı

en: columns
tr: sütunlar

en: does not exist
tr: mevcut değil

en: in order to be assigned to the new registered users.
tr: yeni kayıt olan kullanıcılara atanabilmesi için.

en: select roles below to assign them to the new user automatically as an addition to the primary role.
tr: birincil role ek olarak, aşağıdaki rolleri yeni kullanıcıya otomatik olarak atanması için seçin.

en: turn this option on in order to make the "Administrator" role available at the User Role Editor roles selection drop-down list.
tr: “Yönetici” rolünü, User Role Editor’daki rol seçim açılır listesinde kullanılabilir hâle getirmek için bu seçeneği etkinleştirin.
