Elementor Pro - en to ru translation catalogue (1922 entries)

en: Note: Scroll menu items if they don’t fit into their parent container.
ru: Примечание: Прокручивайте элементы меню, если они не помещаются в родительский контейнер.

en: Distance from content
ru: Расстояние от контента

en: WordPress Menu
ru: Меню WordPress

en: Text  Align
ru: Расположение текста

en: Slide #1
ru: Слайд #1

en: Slide #2
ru: Слайд #2

en: Slide #3
ru: Слайд #3

en: Slide #%d
ru: Слайд #%d

en: Slide Title
ru: Заголовок слайда

en: Carousel Items
ru: Элементы карусели

en: The Autoplay is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
ru: Во время редактирования автозапуск неактивен. Предварительно просмотрите свою страницу, чтобы увидеть ее в действии.

en: The note you are looking for was not found.
ru: Заметка, которую вы ищете, не найдена.

en: Session
ru: Сессия

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Would you like to save the changes you've made?
ru: Хотите сохранить внесенные изменения?

en: Discard
ru: Отменить

en: Start typing its name
ru: Начните вводить имя

en: global
ru: общие

en: Leave a Note
ru: Оставить заметку

en: Delete this reply?
ru: Удалить этот ответ?

en: Delete this note?
ru: Удалить эту заметку?

en: Deleted replies can't be recovered.
ru: Удаленные ответы не могут быть восстановлены.

en: Deleted notes can't be recovered.
ru: Удаленные заметки не могут быть восстановлены.

en: Mark as unread
ru: Отметить как непрочитанное

en: Mark as read
ru: Отметить как прочитанное

en: Re-open
ru: Повторно открыть

en: Resolve
ru: Разрешить

en: Supported in "https" sites only
ru: Поддерживается только на https-сайтах

en: Copy Link
ru: Скопировать ссылку

en: Product Name
ru: Название товара

en: You need at least one WooCommerce order to preview the order here.
ru: Вам нужен хотя бы один заказ WooCommerce для предварительного просмотра заказа.

en: Want to save this as your purchase summary page?
ru: Хотите сохранить это как сводную страницу покупки?

en: Account Title
ru: Заголовок учётной записи

en: (unavailable)
ru: (недоступен)

en: Progress Bar
ru: Индикатор выполнения

en: Forms
ru: Формы

en: WooCommerce Notices
ru: Уведомления WooCommerce

en: This is an example of a WooCommerce notice. (You won't see this while previewing your site.)
ru: Это пример уведомления WooCommerce. (Вы не увидите этого при предварительном просмотре своего сайта.)

en: Thank You. Your order has been received.
ru: Спасибо. Ваш заказ был принят.

en: Payment Details
ru: Платёжные реквизиты

en: Order Number:
ru: Номер заказа:

en: Date:
ru: Дата:

en: Order Date:
ru: Дата заказа:

en: Payment Method:
ru: Способ оплаты:

en: Bank Details
ru: Банковские реквизиты

en: Order ID
ru: Номер заказа

en: Logout
ru: Выйти

en: Section Titles
ru: Заголовки секций

en: General Text
ru: Основной текст

en: Login Messages
ru: Сообщения о входе

en: Order Details
ru: Информация о заказе

en: Titles &amp; Totals
ru: Заголовки &amp; Итоги

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Edit Conditions
ru: Редактировать условия

en: No Templates found. Want to create one?
ru: Шаблоны не найдены. Хотите создать?

en: Go Back
ru: Назад

en: Start customizing every part of your site
ru: Начните настраивать каждую часть вашего сайта

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Import template
ru: Импортировать шаблон

en: Where Do You Want to Display Your Template?
ru: Где вы хотите отобразить шаблон?

en: Set the conditions that determine where your template is used throughout your site.
ru: Установите условия, которые определяют, где на сайте используется шаблон.

en: Your template was imported
ru: Ваш шаблон был импортирован

en: Import Template To Your Library
ru: Импорт Шаблона в вашу библиотеку

en: Drag & Drop your .JSON or .zip template file
ru: Перетащите сюда ваш файл шаблона .JSON или .zip

en: or
ru: или

en: Your Site's Global Parts
ru: Глобальные части вашего сайта

en: Move Item To Trash
ru: Переместить элемент в Корзину

en: Are you sure you want to move this item to trash:
ru: Вы уверены, что хотите переместить этот элемент в корзину:

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Rename Site Part
ru: Переименовать компоненты сайта

en: Change
ru: Изменить

en: Export
ru: Экспорт

en: Rename
ru: Переименовать

en: import
ru: импорт

en: Theme Builder could not be loaded
ru: Конструктор тем не может быть загружен

en: Switch to table view
ru: Переключиться на табличный вид

en: Manage and create all of your custom code here.<br />Organize all of your custom code and incorporate code snippets in your site. Add tracking codes, meta titles, and other scripts. Set display conditions, locations, and priority all from one place.
ru: Управляйте и создавайте сюда весь произвольный код.<br /> Упорядочивайте и добавляйте фрагменты своего кода на сайт. Добавьте коды отслеживания, мета-заголовки и другие скрипты. Установите условия отображения, местоположения и приоритет в одном месте.

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Elementor Custom-Code #
ru: Пользовательский код Elementor #

en: Where Do You Want to Display Your Code?
ru: Где вы хотите отображать код?

en: Set the conditions that determine where your code snippet is used throughout your site.
ru: Установите условия, которые определяют, где фрагмент кода используется на сайте.

en: For example, choose 'Entire Site' to display the code snippet across your site.
ru: Например, выберите 'Весь сайт', чтобы отобразить фрагмент кода на всём сайте.

en: Want to save this as your checkout page?
ru: Хотите сохранить это как страницу оформления заказа?

en: Changes you make here will override your existing WooCommerce settings.
ru: Вносимые здесь изменения переопределяют существующие настройки WooCommerce.

en: You've updated your checkout page.
ru: Вы обновили страницу оформления заказа.

en: <h3>Set up a checkout page</h3><br>Without a checkout page, visitors can't complete transactions on your site. To set one up, go to Site Settings.
ru: <h3>Настройте страницу оформления заказа</h3><br> Без страницы оформления заказа посетители не могут совершать транзакции на вашем сайте. Чтобы её изменить, перейдите в Настройки сайта.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a checkout page for your site, head over to Site Settings.
ru: <h3>Извините, что-то пошло не так.</h3><br> Чтобы определить страницу оформления заказа, перейдите в Настройки сайта.

en: Want to save this as your cart page?
ru: Хотите сохранить это как страницу корзины?

en: You've updated your cart page.
ru: Вы обновили страницу корзины.

en: <h3>Set up a cart page</h3><br>The cart page shows an order summary. To set one up, go to Site Settings.
ru: <h3>Настройка страницы корзины</h3><br> На странице корзины отображается сводка заказа. Чтобы её изменить, перейдите в Настройки сайта.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a cart page for your site, head over to Site Settings.
ru: <h3>Извините, что-то пошло не так.</h3><br> Чтобы определить страницу корзины, перейдите в Настройки сайта.

en: Want to save this as your my account page?
ru: Хотите сохранить его как страницу Мой аккаунт?

en: You've updated your my account page.
ru: Вы обновили страницу мой аккаунт.

en: <h3>Set up a My Account page</h3><br>Without it, customers can't update their billing details, review past orders, etc. To set up My Account, go to Site Settings.
ru: <h3>Настройка страницы Мой аккаунт</h3><br>Без неё клиенты не могут обновлять свои платежные данные, просматривать заказы и т. д. Чтобы настроить Мой Аккаунт, перейдите в раздел Настройки сайта.

en: <h3>Sorry, something went wrong.</h3><br>To define a my account page for your site, head over to Site Settings.
ru: <h3>Извините, что-то пошло не так.</h3><br>Чтобы определить страницу Мой Аккаунт, перейдите в раздел Настройки сайта.

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

en: Select bulk action
ru: Выберите массовое действие

en: Bulk actions
ru: Массовые действия

en: All Time
ru: За все время

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Last 7 days
ru: Последние 7 дней

en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Export All to CSV
ru: Экспортировать все в CSV

en: Export Filtered to CSV
ru: Экспорт отфильтрованного в CSV

en: Export Selected to CSV
ru: Экспорт выбранного в CSV

en: Click to Cancel
ru: Нажмите, чтобы отменить

en: Actions Log
ru: Журнал действий

en: No form actions.
ru: Нет действий с формой.

en: Undo
ru: Отменить

en: Dismiss this notice.
ru: Закрыть это уведомление.

en: items
ru: элементы

en: of
ru: из

en: All Pages
ru: Все страницы

en: Filter by Page
ru: Сортировать по странице

en: Search...
ru: Поиск...

en: Show more details
ru: Показать больше деталей

en: Succeed
ru: Успешно

en: Something went wrong, please try again later.
ru: Похоже, что-то пошло не так. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Action completed successfully.
ru: Действие завершено успешно.

en: Action failed to run, please check your integration.
ru: Не удалось запустить действие, проверьте интеграцию.

en: Restore
ru: Восстановить

en: Delete Permanently
ru: Удалить навсегда

en: Mark as Read
ru: Отметить как прочитанное

en: Mark as Unread
ru: Отметить как непрочитанное

en: Main
ru: Главное

en: Actions Status
ru: Статус действий

en: Submission Date
ru: Дата заявки

en: All Forms
ru: Все формы

en: Filter by form
ru: Сортировать по форме

en: Filter by date
ru: Сортировать по дате

en: No submissions found.
ru: Заявки не найдены.

en: Submission
ru: Заявка

en: Page:
ru: Страница:

en: Create Date:
ru: Дата создания:

en: Update Date:
ru: Дата обновления:

en: User Name:
ru: Имя пользователя:

en: User IP:
ru: IP пользователя:

en: User Agent:
ru: Браузер:

en: Links
ru: Ссылки

en: Radio Buttons
ru: Радио кнопки

en: Product Link
ru: Ссылка на Товар

en: Dividers
ru: Разделители

en: Quantity Borders
ru: Границы количества

en: Remove icon
ru: Иконка удалить

en: Titles & Totals
ru: Заголовки и итоги

en: Divider Total
ru: Разделитель итогов

en: Customize
ru: Настроить

en: Select sections of the cart to customize:
ru: Выберите разделы корзины для настройки:

en: Customize: Order Summary
ru: Настроить: сводка заказа

en: Customize: Totals
ru: Настроить: Итоги

en: Customize: Coupon
ru: Настроить: Купон

en: Coupon code
ru: Код купона

en: The Order Summary and Payment sections will remain in place while scrolling.
ru: Разделы Сводка заказа и Оплата останутся на месте при прокрутке.

en: Billing and Shipping Details
ru: Сведения о платеже и доставке

en: Billing Details
ru: Платежные реквизиты

en: Repeater State - hidden
ru: Состояние репитера - скрыто

en: Note: This content cannot be changed due to local regulations.
ru: Примечание: это содержимое не может быть изменено в соответствии с местным законодательством.

en: Note: This label and placeholder are taken from the Billing section. You can change it there.
ru: Примечание: этот ярлык и плейсхолдер взяты из раздела "Оплата". Вы можете изменить его там.

en: Form Items
ru: Элементы формы

en: Order Notes
ru: Примечания к заказу

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
ru: Примечания к вашему заказу, например, информация о получателе или особые пожелания отделу доставки.

en: Your Order
ru: Ваш заказ

en: Payment
ru: Оплата

en: Terms &amp; Conditions
ru: Правила и условия

en: I have read and agree to the website
ru: Мною прочитана и принимается

en: Link Text
ru: Текст ссылки

en: terms and conditions
ru: правила и условия

en: Purchase Button
ru: Кнопка покупки

en: Secondary Titles
ru: Вторичные заголовки

en: Checkboxes
ru: Чекбоксы

en: Returning Customer
ru: Постоянный клиент

en: Shipping Address
ru: Адрес доставки

en: Select sections of the checkout to customize:
ru: Выберите разделы оформления заказа для настройки:

en: Customize: Returning Customer
ru: Настроить: Постоянный клиент

en: Secondary Title
ru: Вторичный заголовок

en: Customize: Billing Details
ru: Настроить: платежные реквизиты

en: Customize: Additional Information
ru: Настройка: дополнительная информация

en: Radio Button
ru: Радио кнопка

en: Customize: Payment
ru: Настроить: Оплата

en: Info Box
ru: Информационный блок

en: Returning customer?
ru: Уже покупали?

en: Click here to login
ru: Нажмите для авторизации

en: Shipping Details
ru: Детали доставки

en: Ship to a different address?
ru: Отправить на другой адрес?

en: Create an Account
ru: Создать аккаунт

en: Create an account?
ru: Создать аккаунт?

en: Have a coupon?
ru: Есть купон?

en: Click here to enter your coupon code
ru: Нажмите, чтобы ввести код купона

en: Customize: Shipping Address
ru: Настроить: Адрес доставки

en: Company Name
ru: Название компании

en: Country / Region
ru: Страна / Регион

en: Street Address
ru: Улица

en: Post Code
ru: Почтовый индекс

en: Town / City
ru: Город / Населенный пункт

en: State
ru: Область

en: Phone
ru: Номер телефона

en: Email Address
ru: Адрес электронной почты

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
ru: Если вы уже делали покупки у нас раньше, пожалуйста, введите своё имя пользователя или электронную почту ниже. Если вы новый клиент, заполните контактные данные в форме заказа.

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: If you have a coupon code, please apply it below.
ru: Если у вас есть код купона, вы можете воспользоваться им ниже.

en: Cart Type
ru: Тип корзины

en: Side Cart
ru: Боковая корзина

en: Mini Cart
ru: Мини-корзина

en: Open Cart
ru: Открыть корзину

en: Cart Position
ru: Позиция корзины

en: Close Cart
ru: Закрыть корзину

en: Close Icon
ru: Иконка Закрыть

en: Remove Item
ru: Удалить элемент

en: Price and Quantity
ru: Цена и количество

en: Cart Dividers
ru: Разделители корзины

en: Automatically Open Cart
ru: Открывать корзину автоматически

en: Open the cart every time an item is added.
ru: Открывать корзину каждый раз, когда добавляется товар.

en: Automatically Update Cart
ru: Обновлять корзину автоматически

en: Updates to the cart (e.g., a removed item) via Ajax. The cart will update without refreshing the whole page.
ru: Обновления в корзине (например, удаленный товар) через Ajax. Корзина будет обновляться без обновления всей страницы.

en: Divider Style
ru: Стиль разделителя

en: Empty Cart Message Color
ru: Цвет сообщения о пустой корзине

en: Tabs Position
ru: Расположение вкладок

en: Tab Name
ru: Название вкладки

en: Note: By default, only your last order is displayed while editing the orders section. You can see other orders on your live site or in the WooCommerce orders section
ru: Примечание. По умолчанию при редактировании раздела заказов отображается только ваш последний заказ. Вы можете увидеть другие заказы на своем сайте или в разделе заказов WooCommerce.

en: Dashboard
ru: Консоль

en: Orders
ru: Заказы

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Addresses
ru: Адреса

en: Account Details
ru: Детали аккаунта

en: Select the pages you want to use as your default WooCommerce shop pages
ru: Выберите страницы, которые вы хотите использовать в качестве страниц магазина WooCommerce по умолчанию.

en: Terms & Conditions
ru: Правила и условия

en: Note: Changes you make here will also be reflected in the WooCommerce settings on your WP dashboard
ru: Примечание. Изменения, внесенные здесь, также будут отражены в настройках WooCommerce в консоли WP.

en: Two columns
ru: Две колонки

en: One column
ru: Одна колонка

en: Sticky Right Column
ru: Закреплённая правая колонка

en: This option will allow the right column (e.g, Cart Totals) to be sticky while scrolling.
ru: Эта опция позволяет закрепить правую колонку (например, Итоги корзины) при прокрутке.

en: Order Summary
ru: Итог заказа

en: Update Cart Button
ru: Кнопка обновить корзину

en: Update Cart
ru: Обновить корзину

en: Coupon
ru: Купон

en: Apply Coupon Button
ru: Кнопка Применить купон

en: Apply coupon
ru: Применить купон

en: Totals
ru: Итого

en: Section Title
ru: Название секции

en: Cart Totals
ru: Итоги в корзине

en: Update Shipping Button
ru: Обновить кнопку покупок

en: Update
ru: Обновить

en: Checkout Button
ru: Кнопка Оформить заказ

en: Proceed to Checkout
ru: Оформить заказ

en: Update Cart Automatically
ru: Обновлять корзину автоматически

en: Changes to the cart will update automatically.
ru: Изменения в корзине будут обновляться автоматически.

en: Titles
ru: Заголовки

en: Descriptions
ru: Описания

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Log in to %1$syour account%2$s to get your license key.
ru: Войдите в %1$sсвою учетную запись%2$s, чтобы получить лицензионный ключ.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: If you don't yet have a license key, %1$sget Elementor Pro now%2$s.
ru: Если у вас еще нет лицензионного ключа, %1$sполучите Elementor Pro сейчас%2$s.

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag, 3: Link opening tag, 4: Link closing tag.
en: %1$sYou have no more activations left.%2$s %3$sPlease upgrade to a more advanced license%4$s (you'll only need to cover the difference).
ru: %1$sУ вас больше нет активаций.%2$s %3$sПовысьте лицензию до более продвинутой%4$s (вам нужно будет только доплатить разницу).

en: Your trial has expired
ru: Срок действия пробной версии истек

en: Want to continue using Pro to build your website? Choose the plan that's right for you!
ru: Хотите продолжить использовать Pro для создания своего сайта? Выберите тариф, который подходит именно вам!

en: Go Pro
ru: Перейти на Pro

note: translators: %s: Days left to trial expiration.
en: Your trial expires in %s
ru: Срок действия пробной версии истекает через %s

en: Find the plan that matches your needs and enjoy Pro widgets, templates, and support for a whole year.
ru: Найдите тариф, который соответствует вашим потребностям, и наслаждайтесь Pro виджетами, шаблонами и поддержкой в течение всего года.

en: Choose your plan
ru: Выберите тариф

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Enter Your %1$sTypeKit Project ID%2$s.
ru: Введите Свой %1$sTypeKit ID Проекта%2$s.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Enter Your %1$sFont Awesome Pro Kit ID%2$s.
ru: Введите свой %1$sидентификатор Font Awesome Pro Kit%2$s.

note: translators: %s: Body opening tag.
en: %s - Start
ru: %s — Начало

note: translators: %s: Body closing tag.
en: %s - End
ru: %s – конец

en: Always load jQuery
ru: Всегда загружать jQuery

en: If your snippet includes jQuery, this will ensure it will work for all visitors. It may have a minor impact on loading speed.
ru: Если ваш фрагмент содержит jQuery, это гарантирует, что он будет работать для всех посетителей. Это может незначительно повлиять на скорость загрузки.

en: Add pixels, meta tags and any other scripts to your site.
ru: Добавьте на свой сайт пиксели, метатеги и любые другие скрипты.

en: Learn more about adding custom code
ru: Подробнее о добавлении пользовательского кода

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: To integrate with our forms you need an %1$sAPI Key%2$s.
ru: Для интеграции с нашими формами вам нужен %1$sключ API%2$s.

note: translators: 1: Integration label, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: Set your %1$s in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
ru: Задайте %1$s в %2$sнастройках интеграции%3$s.

note: translators: 1: Integration label, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are using %1$s set in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
ru: Вы используете %1$s, установленный в %2$sнастройках интеграции%3$s.

note: translators: 1: User display name, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are Logged in as %1$s (%2$sLogout%3$s)
ru: Вы вошли как %1$s (%2$sВыйти%3$s)

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to manage your menus.
ru: Перейдите к %1$sразделу Меню%2$s, чтобы управлять меню.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to create one.
ru: Перейдите к %1$sразделу Меню%2$s, чтобы его создать.

en: Document doesn't exist
ru: Документ не существует

en: Posts widget doesn't exist
ru: Виджет записей не существует

en: Info
ru: Информация

en: Success
ru: Успешно

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Danger
ru: Опасность

en: No More Posts Message
ru: Больше нет записей

en: Spinner Color
ru: Цвет спинера

en: Spinner
ru: Спиннер

en: Load More
ru: Загрузить еще

en: No more posts message
ru: Больше нет записей

en: No more posts to show
ru: Больше нет записей

en: Load on Click
ru: Загрузить по клику

en: Infinite Scroll
ru: Бесконечная прокрутка

en: Progress Tracker
ru: Трекер прогресса

en: Tracker Type
ru: Тип трекера

en: Circular
ru: Круглые

en: Progress relative to
ru: Прогресс относительно

en: Add the CSS ID or Class of a specific element on this page to track its progress separately
ru: Добавьте идентификатор CSS или класс определенного элемента на этой странице, чтобы отдельно отслеживать его прогресс.

en: Note: You can only track progress relative to Post Content on a single post template.
ru: Примечание. Вы можете отслеживать прогресс, связанный с публикацией контента, только в одном шаблоне записи.

en: Percentage Position
ru: Позиция процентов

en: Tracker
ru: Отслеживание

en: Progress Indicator
ru: Индикатор прогресса

en: Progress Color
ru: Цвет шкалы

en: Tracker Background
ru: Фон трекера

en: Scroll Snap
ru: Индикатор прокрутки

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: Scroll Snap makes the viewport stop on a specific position of a section when scrolling ends.
ru: Индикатор прокрутки останавливается вместе с остановкой прокрутки страницы.

en: Snap Position
ru: Позиция привязки

en: Scroll Padding
ru: Отступ прокрутки

en: Scroll Snap Stop
ru: Остановка прокрутки

en: Always
ru: Всегда

note: translators: 1: Setting Page Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Set your Facebook App ID in the %1$sIntegrations Settings%2$s
ru: Задайте идентификатор приложения Facebook в %1$sнастройках интеграции%2$s.

note: translators: 1: App ID, 2: Setting Page Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are connected to Facebook App %1$s, %2$sChange App%3$s
ru: Вы подключены к приложению Facebook %1$s, %2$sИзменить приложение%3$s

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Facebook SDK lets you connect to your %1$sdedicated application%2$s so you can track the Facebook Widgets analytics on your site.
ru: Facebook SDK позволяет подключиться к вашему %1$sспециальному приложению%2$s, чтобы вы могли отслеживать аналитику виджетов Facebook на сайте.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Remember to add the domain to your %1$sApp Domains%2$s
ru: Не забудьте добавить домен в свои %1$sдомены приложений%2$s.

en: Loader Color
ru: Цвет загрузчика

note: translators: 1: Comment author link, 2: Span open tag, 3: Span closing tag.
en: %1$s %2$ssays:%3$s
ru: %1$s %2$sговорит:%3$s

en: Entering the Theme Builder through WP Dashboard > Templates > Theme Builder opens the New theme builder by default. But don’t worry, you can always view the WP styled version of the screen with a simple click of a button.
ru: Вход в Конструктор тем через Панель управления WP > Шаблоны > Конструктор темы открывает новый конструктор тем по умолчанию. Но не волнуйтесь, вы всегда можете переключить его в стандартный стиль WP простым нажатием кнопки.

en: Heads up! You are using a free trial. Want to enjoy Pro widgets & templates for a whole year?
ru: Берегитесь! Вы используете бесплатную пробную версию. Хотите пользоваться виджетами и шаблонами Pro целый год?

en: Go Pro now
ru: Перейти на Pro прямо сейчас

en: Your trial has expired. Miss your favorite Elementor Pro features?
ru: Срок действия пробной версии истек. Скучаете по своим любимым функциям Elementor Pro?

en: Upgrade now
ru: Обновить сейчас

en: Activate Now
ru: Активировать сейчас

note: Description of the plugin
en: Elevate your designs and unlock the full power of Elementor. Gain access to dozens of Pro widgets and kits, Theme Builder, Pop Ups, Forms and WooCommerce building capabilities.
ru: Усовершенствуйте свои проекты и откройте всю мощь Elementor. Получите доступ к десяткам Pro виджетов и наборов, конструктору тем, всплывающим окнам, формам и возможностям кастомизации WooCommerce.

en: Default to New Theme Builder
ru: Конструктор темы по умолчанию

en: Elementor Pro Data Updater
ru: Обновление данных Elementor Pro

en: POSITION
ru: ПОЗИЦИЯ

en: Horizontal Orientation
ru: Горизонтальная ориентация

en: Vertical Orientation
ru: Вертикальная ориентация

en: Custom Tooltip Properties
ru: Производные свойства подсказки

en: Set custom Tooltip opening that will only affect this specific hotspot.
ru: Настройте свойства открытия всплывающей подсказки, которые будут влиять только на этот хотспот.

en: Text Wrap
ru: Обёртка текста

en: Soft Beat
ru: Мягкий ритм

en: Expand
ru: Расширение

en: Tooltip
ru: Всплывающая подсказка

en: Click
ru: Клик

en: Fade In/Out
ru: Проявить/Выцвести

en: Fade Grow
ru: Увеличение

en: Fade By Direction
ru: Появление по направлению

en: Slide By Direction
ru: Скользить по направлению

en: Enter your image caption
ru: Введите подпись к изображению

en: Box Color
ru: Цвет блока

[ctx: Currency]
en: CZK
ru: Чешская крона

[ctx: Currency]
en: DKK
ru: Датская крона

[ctx: Currency]
en: EUR
ru: Евро

[ctx: Currency]
en: JPY
ru: Японская иена

[ctx: Currency]
en: SEK
ru: Шведская крона

[ctx: Currency]
en: THB
ru: Тайский бат

[ctx: Currency]
en: TRY
ru: Турецкая лира

[ctx: Currency]
en: USD
ru: Доллар США

en: Footers
ru: Футеры

en: Headers
ru: Хедеры

en: Sections
ru: Разделы

en: Singles
ru: Одиночные

en: Single Pages
ru: Одиночные страницы

en: Single Posts
ru: Одиночные записи

en: Video Playlist
ru: Плейлист видео

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Playlist Name
ru: Название плейлиста

en: Self Hosted
ru: Ваш хостинг

en: Paste URL
ru: Вставить ссылку

en: Get Video Data
ru: Получить данные видео

en: Choose File
ru: Выберите файл

en: Add Your Text Here
ru: Добавьте свой текст

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Contents Tabs
ru: Вкладки с описанием

en: Tab #1
ru: Вкладка #1

en: Add some content for each one of your videos, like a description, transcript or external links.To add, remove or edit tab names, go to Tabs.
ru: Добавьте содержимое для каждого из ваших видео, например описание, транскрибацию или ссылки. Чтобы добавить, удалить или изменить названия вкладок, перейдите в спойлер Вкладки.

en: Tab #2
ru: Вкладка #2

en: Playlist Items
ru: Элементы плейлиста

en: Sample Video
ru: Образец видео

en: Tab 1 Name
ru: Название вкладки 1

en: Tab 2 Name
ru: Название вкладки 2

en: Collapsible
ru: Складной

en: Read More Label
ru: Ярлык Читать больше

en: Show More
ru: Показать ещё

en: Read Less Label
ru: Ярлык Читать меньше

en: Show Less
ru: Свернуть

en: Image Overlay
ru: Наложение изображения

en: On Load
ru: При загрузке

en: Next Up
ru: Следующего

en: Indicate Watched
ru: Отметить просмотренный

en: Video Count
ru: Количество видео

en: Watched Icon
ru: Иконка просмотренного

en: Top Bar
ru: Верхняя панель

en: Videos
ru: Видео

[ctx: Border Control]
en: Solid
ru: Сплошная

[ctx: Border Control]
en: Double
ru: Двойная

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ru: Точечный пунктир

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

[ctx: Border Control]
en: Groove
ru: Выпуклость

en: Border Type
ru: Тип границы

en: Play Video
ru: Играть видео

en: Products Archives
ru: Архивы товаров

en: Product Posts
ru: Записи товаров

en: Single Products
ru: Страницы товаров

en: Global Widgets
ru: Глобальные виджеты

en: Hotspot
ru: Хотспоты

en: Custom Hotspot Size
ru: Произвольный размер хотспота

en: Set custom Hotspot size that will only affect this specific hotspot.
ru: Установите собственный размер, который будет влиять только на этот Хотспот.

en: Tooltip Content
ru: Содержимое всплывающей подсказки

en: Add Your Tooltip Text Here
ru: Добавьте текст всплывающей подсказки

[ctx: Currency]
en: Dollar
ru: Доллар

[ctx: Currency]
en: Euro
ru: Евро

[ctx: Currency]
en: Baht
ru: Бат

[ctx: Currency]
en: Franc
ru: Франк

[ctx: Currency]
en: Guilder
ru: Гульден

[ctx: Currency]
en: Krona
ru: Крона

[ctx: Currency]
en: Lira
ru: Лира

[ctx: Currency]
en: Peseta
ru: Песета

[ctx: Currency]
en: Peso
ru: Песо

[ctx: Currency]
en: Pound Sterling
ru: Фунт стерлингов

[ctx: Currency]
en: Real
ru: Реал

[ctx: Currency]
en: Ruble
ru: Рубль

[ctx: Currency]
en: Rupee
ru: Рупия

[ctx: Currency]
en: Rupee (Indian)
ru: Рупия (индийская)

[ctx: Currency]
en: Shekel
ru: Шекель

[ctx: Currency]
en: Yen/Yuan
ru: Йена/Юань

[ctx: Currency]
en: Won
ru: Вон

en: Custom (Advanced)
ru: Пользовательский (расширенный)

en: PayPal Account
ru: Аккаунт PayPal

en: Transactions made through your PayPal button will be registered under this account.
ru: Транзакции, совершенные с помощью кнопки PayPal, будут зарегистрированы под этой учетной записью.

en: SDK Token
ru: Токен SDK

en: Sandbox Email Account
ru: Email аккаунта песочницы

en: This is the address given to you by PayPal when you set up a sandbox with your developer account. You can use the sandbox to test your purchase flow.
ru: Это адрес, предоставляемый PayPal, когда вы настраиваете песочницу со своей учетной записью разработчика. Вы можете использовать песочницу, чтобы проверить процесс покупки.

en: Never lose another submission! Using “Actions After Submit” you can now choose to save all submissions to an internal database.
ru: Перестаньте терять заявки! Теперь вы можете выбрать сохранение заполнений форм во внутренней базе данных, используя "Действия после отправки".

en: Collect Submissions
ru: Собирать заявки

en: Submissions
ru: Заявки

en: Unread
ru: Не прочитано

en: Read
ru: Читать

en: Trash
ru: Корзина

en: Submission not found.
ru: Заявка не найдена.

en: There is nothing to export.
ru: Нечего экспортировать.

en: Submission not found or not in trash.
ru: Заявка не найдена или она не в корзине.

en: Form Name (ID)
ru: Название формы (ID)

en: Submission ID
ru: ID заявки

en: Created At
ru: Создано в

en: User ID
ru: ID пользователя

en: User IP
ru: IP пользователя

en: Referrer
ru: Реферер

en: Elementor Submissions
ru: Заявки Elementor

en: Referer
ru: Реферер

en: Created At GMT
ru: Создано в GTM

en: Updated At
ru: Обновлено в

en: Updated At GMT
ru: Обновлено в GMT

en: No payment method connected. Contact seller.
ru: Не подключен способ оплаты. Свяжитесь с продавцом.

en: Unknown error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Transaction Type
ru: Тип транзакции

en: Donation
ru: Пожертвование

en: Subscription
ru: Подписка

en: Item Name
ru: Название элемента

en: Donation Amount
ru: Сумма пожертвования

en: Any Amount
ru: Любая сумма

en: Fixed
ru: Фиксированная

en: Amount
ru: Сумма

en: Currency
ru: Валюта

en: Billing Cycle
ru: Цикл оплаты

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Auto Renewal
ru: Автопродление

en: Shipping Price
ru: Цена доставки

en: Tax
ru: Налог

en: Tax Percentage
ru: Процент налога

en: Redirect After Success
ru: Перенаправление после успешного платежа

en: Paste URL or type
ru: Вставьте URL или введите

en: Sandbox
ru: Песочница

note: translators: %s: Merchant name.
en: Open %s In New Tab
ru: Открыть %s в новой вкладке

note: translators: %s: Merchant name.
en: %s Not Connected
ru: %s не подключен

note: translators: %s: Merchant name.
en: %s Not Connected Color
ru: Цвет %s не подключен

en: PayPal Button
ru: Кнопка PayPal

en: Pricing & Payments
ru: Цены и платежи

en: Merchant Account
ru: Аккаунт мерчанта

en: Default (Simple)
ru: По умолчанию (простой)

en: Define where the Custom Code will appear
ru: Определите, где будет отображаться пользовательский код

en: Priority
ru: Приоритет

en: Define in which order the Custom Code will appear
ru: Определите, в каком порядке будет отображаться пользовательский код

en: Custom code
ru: Пользовательский код

en: Conditions:
ru: Условия:

en: Custom Code
ru: Пользовательский код

en: Add new
ru: Добавить новый

en: New code
ru: Новый код

en: Edit code
ru: Редактировать код

en: Custom code updated.
ru: Пользовательский код обновлен.

en: Revision restored.
ru: Ревизия восстановлена.

en: Custom code published.
ru: Пользовательский код опубликован.

en: Custom code saved.
ru: Пользовательский код сохранен.

en: Custom code submitted.
ru: Пользовательский код отправлен.

note: translators: %s: The scheduled date.
en: Custom code scheduled for %s.
ru: Пользовательский код запланирован для: %s.

en: Custom code draft updated.
ru: Черновик пользовательского кода обновлен.

en: %s custom code updated. | %s custom codes updated.
ru[0]: Пользовательский код %s обновлён.
ru[1]: Пользовательские коды %s обновлены.
ru[2]: Пользовательские коды %s обновлены.

en: %s custom code cannot be not updated, someone else is editing it. | %s custom codes cannot be not updated, someone else is editing them.
ru[0]: Пользовательский код %s не может быть не обновлён, его редактирует кто-то другой.
ru[1]: Пользовательские коды %s не могут быть не обновлены, их редактирует кто-то другой.
ru[2]: Пользовательские коды %s не могут быть не обновлены, их редактирует кто-то другой.

en: %s custom code permanently deleted. | %s custom codes permanently deleted.
ru[0]: Пользовательский код %s удален без возможности восстановления.
ru[1]: Пользовательские коды %s удалены без возможности восстановления.
ru[2]: Пользовательские коды %s удалены без возможности восстановления.

en: %s custom code moved to trash. | %s custom codes moved to trash.
ru[0]: Пользовательский код %s перемещен в корзину.
ru[1]: Пользовательские коды %s перемещены в корзину.
ru[2]: Пользовательские коды %s перемещены в корзину.

en: %s custom code restored. | %s custom code restored.
ru[0]: Пользовательский код %s восстановлен.
ru[1]: Пользовательские коды %s восстановлены.
ru[2]: Пользовательские коды %s восстановлены.

en: Show on browsers
ru: Показать в браузерах

en: All Browsers
ru: Все браузеры

en: Another check is in progress.
ru: Выполняется другая проверка.

en: Duration
ru: Длительность

en: Delay
ru: Задержка

en: Selected Text
ru: Выделенный текст

en: Selection Color
ru: Цвет выделения

en: Code Highlight
ru: Подсветка кода

en: Language
ru: Язык

en: Code
ru: Код

en: Line Numbers
ru: Номера строк

en: Copy to Clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Highlight Lines
ru: Выделить строки

en: Theme
ru: Тема

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Body Start
ru: Начало Body

en: Body End
ru: Конец Body

en: Edit %s
ru: Редактировать %s

en: What is a Single Product Template?
ru: Что такое шаблон одиночного товара?

en: What is a Single Page Template?
ru: Что такое шаблон одиночной страницы?

en: What is a Single Post Template?
ru: Что такое шаблон одиночной записи?

en: Meet the New Theme Builder: More Intuitive and Visual Than Ever
ru: Встречайте новый конструктор тем: более интуитивно понятный и наглядный, чем когда-либо

en: With the new Theme Builder you can visually manage every part of your site intuitively, making the task of designing a complete website that much easier
ru: С новым конструктором тем вы можете интуитивно и визуально управлять каждой частью вашего проекта, что значительно упрощает задачу создания полноценного веб-сайта

en: Try it Now
ru: Попробуй сейчас

en: What is a Products Archive Template?
ru: Что такое шаблон архива товаров?

en: What is a 404 Page Template?
ru: Что такое шаблон страницы 404?

en: What is a Footer Template?
ru: Что такое шаблон футера?

en: What is a Header Template?
ru: Что такое шаблон хедера?

en: Error while saving conditions.
ru: Ошибка при сохранении условий.

en: Cannot save those conditions.
ru: Невозможно сохранить эти условия.

note: translators: %s: User display name.
en: %s is currently editing this template, please try again later
ru: %s сейчас редактирует этот шаблон, повторите попытку позже

en: What is an Archive Template?
ru: Что такое шаблон архива?

en: Single Post
ru: Одиночная запись

en: A single post template allows you to easily design the layout and style of posts, ensuring a design consistency throughout all your blog posts, for example.
ru: Шаблон одиночной записи позволяет легко разработать макет и стиль записей, обеспечивая, например, единообразие дизайна для всех записей вашего блога.

en: You can create multiple single post templates, and assign each to a different category.
ru: Вы можете создать несколько шаблонов одиночных записей и назначить каждый из них разным категориям.

en: Congrats! Your Site Part is Live
ru: Поздравляем! Часть сайта активна

en: Open Site Editor
ru: Открыть редактор сайта

en: View Live Site
ru: Просмотреть действующий сайт

en: Products Archive
ru: Архив товаров

en: A products archive template allows you to easily design the layout and style of your WooCommerce shop page or other product archive pages - those pages that show a list of products, which may be filtered by terms such as categories, tags, etc.
ru: Шаблон архива товаров позволяет легко создавать макет и стиль страницы вашего магазина WooCommerce или других страниц архивов товаров - тех страниц, что показывают список товаров, который может быть отфильтрован по таким терминам, как категории, теги и т. Д.

en: You can create multiple products archive templates, and assign each to different categories of products. This gives you the freedom to customize the appearance for each type of product being shown.
ru: Вы можете создать несколько шаблонов архивов товаров и назначить их разным категориям. Это дает вам свободу настройки внешнего вида для каждого типа товаров.

en: A single product template allows you to easily design the layout and style of WooCommerce single product pages, and apply that template to various conditions that you assign.
ru: Шаблон товара позволяет легко создавать макет и стиль страниц одиночных товаров WooCommerce и применять этот шаблон с различными назначенными вами условиями.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
ru: Вы можете создать несколько шаблонов одиночных товаров и назначить их разным типам товаров, создавая индивидуальный дизайн для каждой группы похожих товаров.

en: If you’d like a different style for a specific category, it’s easy to create a separate archive template whose condition is to only display when users are viewing that category’s list of posts.
ru: Если вам нужен другой стиль для определенной категории, просто создайте отдельный шаблон архива, условием которого будет отображение только тогда, когда пользователи просматривают список записей этой категории.

en: Error 404
ru: Ошибка 404

en: A 404 page template allows you to easily design the layout and style of the page that is displayed when a visitor arrives at a page that does not exist.
ru: Шаблон страницы 404 позволяет легко создавать макет и стиль страницы, которая отображается, когда посетитель попадает на страницу, которой не существует.

en: Keep your site's visitors happy when they get lost by displaying your recent posts, a search bar, or any information that might help the user find what they were looking for.
ru: Сделайте так, чтобы посетители вашего сайта были счастливы, когда заблудились, отобразив ваши недавние записи, форму поиска или любую информацию, которая может помочь пользователю найти то, что он искал.

en: The footer template allows you to easily design and edit custom WordPress footers without the limits of your theme’s footer design constraints
ru: Шаблон футера позволяет легко создавать и редактировать пользовательские футеры WordPress без ограничений дизайна вашей темы

en: You can create multiple footers, and assign each to different areas of your site.
ru: Вы можете создать несколько футеров и назначить их разным областям вашего сайта.

en: The header template allows you to easily design and edit custom WordPress headers so you are no longer constrained by your theme’s header design limitations.
ru: Шаблон хедера позволяет легко создавать и редактировать пользовательские хедеры WordPress без ограничений дизайна вашей темы.

en: You can create multiple headers, and assign each to different areas of your site.
ru: Вы можете создать несколько хедеров и назначить их разным областям вашего сайта.

en: What is a Search Results Template?
ru: Что такое шаблон страницы результатов поиска?

en: You can easily control the layout and design of the Search Results page with the Search Results template, which is simply a special archive template just for displaying search results.
ru: Вы можете легко управлять макетом и дизайном страницы результатов поиска с помощью шаблона результатов поиска, который попросту является специальным шаблоном архива, но только для отображения результатов поиска.

en: You can customize the message if there are no results for the search term.
ru: Вы можете настроить сообщение, если поисковый запрос не дал результатов.

en: Single Page
ru: Одиночная страница

en: A single page template allows you to easily create the layout and style of pages, ensuring design consistency across all the pages of your site.
ru: Шаблон одиночной страницы позволяет легко создавать макет и стиль страниц, обеспечивая единообразие дизайна на всех страницах вашего сайта.

en: You can create multiple single page templates, and assign each to different areas of your site.
ru: Вы можете создать несколько шаблонов одиночных страниц и назначить их разным областям вашего сайта.

en: No instances
ru: Не задействован

en: Date Modified
ru: Дата изменения

en: An archive template allows you to easily design the layout and style of archive pages - those pages that show a list of posts (e.g. a blog’s list of recent posts), which may be filtered by terms such as authors, categories, tags, search results, etc.
ru: Шаблон архива позволяет легко создавать макет и стиль страниц архива - тех страниц, что отображают список записей (например, список последних записей блога), который можно фильтровать по таким терминам, как авторы, категории, теги, результаты поиска и т. д.

en: Link Timeout
ru: Таймаут ссылки

en: Play Speed
ru: Скорость воспроизведения

en: Step
ru: Шаг

en: Previous Button
ru: Кнопка назад

en: Next Button
ru: Кнопка далее

en: Visible only if selected step type contains "Icon"
ru: Отображается только если выбранный тип шага содержит "Иконку"

en: Step Buttons
ru: Кнопки шагов

en: Steps Settings
ru: Настройки шагов

en: Display Percentage
ru: Показать долю

en: Next & Submit Button
ru: Кнопка Далее и Отправить

en: Steps
ru: Шаги

en: Inactive
ru: Неактивный

en: Completed
ru: Завершенный

en: Divider Width
ru: Толщина разделителя

en: Divider Gap
ru: Отступ разделителя

en: Percentage
ru: Процент

en: Lottie
ru: Лотти

en: External URL
ru: Внешняя ссылка

en: Enter your URL
ru: Введите URL

en: Upload JSON File
ru: Загрузить файл JSON

en: Custom Caption
ru: Произвольная подпись

en: Trigger
ru: Триггер

en: On Hover
ru: Наведение

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Effects Relative To
ru: Эффекты относительно

en: Loop
ru: Зациклить

en: Number of slides
ru: Количество раз

en: Redirect to link after selected timeout
ru: Перенаправить на ссылку после выбранного тайм-аута

en: On Hover Out
ru: При отведении

en: Reverse
ru: Реверсия

en: Pause
ru: Пауза

en: Hover Area
ru: Область наведения

en: Column
ru: Колонка

en: Start Point
ru: Точка отсчета

en: End Point
ru: Конечная точка

en: Renderer
ru: Рендерер

en: Lazyload
ru: Ленивая загрузка

en: Could not unzip or empty archive.
ru: Не удалось распаковать или пустой архив.

en: Adobe Fonts (TypeKit)
ru: Шрифты Adobe (TypeKit)

en: Choose a font to publish.
ru: Выберите шрифт для публикации.

en: Upload an icon set to publish.
ru: Загрузите иконку для публикации.

en: Color Picker Field
ru: Поле Цвет

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

[ctx: CPT Name]
en: Custom Fonts
ru: Пользовательские шрифты

[ctx: CPT Singular Name]
en: Font
ru: Шрифт

en: Add New
ru: Добавить

en: Add New Font
ru: Редактировать шрифт

en: Edit Font
ru: Редактировать шрифт

en: New Font
ru: Новый шрифт

en: All Fonts
ru: Все шрифты

en: View Font
ru: Просмотреть шрифт

en: Search Font
ru: Найти шрифт

en: No fonts found
ru: Шрифты не найдены

en: No fonts found in trash
ru: Нет шрифтов в корзине

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Fonts
ru: Пользовательские шрифты

[ctx: CPT Name]
en: Custom Icons
ru: Пользовательские иконки

[ctx: CPT Singular Name]
en: Icon Set
ru: Набор иконок

en: Add New Icon Set
ru: Добавить набор иконок

en: Edit Icon Set
ru: Редактировать набор иконок

en: New Icon Set
ru: Новый набор иконок

en: All Icons
ru: Все иконки

en: View Icon
ru: Просмотреть иконку

en: Search Icon Set
ru: Найти набор иконок

en: No icons found
ru: Иконки не найдены

en: No icons found in trash
ru: В корзине нет иконок

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Icons
ru: Пользовательские иконки

en: The "Collapse" option should only be used if the Table of Contents is made sticky
ru: Опцию сворачивания лучше использовать когда вы делаете "липкое" Оглавление

en: Separator Width
ru: Толщина разделителя

en: Marker
ru: Указатель

en: Lazy Load
ru: Ленивая загрузка

en: Menu Toggle
ru: Переключатель меню

en: No headings were found on this page.
ru: На странице не найдены заголовки.

en: Table of Contents
ru: Оглавление

en: Anchors By Tags
ru: Якоря по тегам

en: Container
ru: Контейнер

en: This control confines the Table of Contents to heading elements under a specific container
ru: Настройка определяет Оглавление для заголовков указанного контейнера

en: Anchors By Selector
ru: Якоря по селектору

en: CSS selectors, in a comma-separated list
ru: CSS селекторы, список через запятую

en: Marker View
ru: Вид указателя

en: Bullets
ru: Буллиты

en: Word Wrap
ru: Обрезать слова

en: Minimize Box
ru: Сворачивание

en: Minimized On
ru: Свернуть на

en: Collapse Subitems
ru: Свернуть подпункты

en: Reinstall
ru: Переустановить

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
ru: Возникла ошибка. Выбранная версия недействительна. Попробуйте выбрать другую.

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ru: Проснувшись однажды утром после беспокойного сна, Грегор Замза обнаружил, что он у себя в постели превратился в страшное насекомое.

en: Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
ru: Проснувшись однажды утром после беспокойного сна

en: Numeric
ru: Числовой

en: Custom Key
ru: Произвольный ключ

en: User Profile Picture
ru: Аватар пользователя

en: Add comma separated tags
ru: Вставьте теги разделённые запятой

en: Allow Resubscribe
ru: Разрешить переподписаться

en: reCAPTCHA V3 validation failed, suspected as abusive usage
ru: Проверка reCAPTCHA V3 не удалась, подозрение на злоупотребление

en: HTML Field
ru: Поле HTML

en: Gallery
ru: Галерея

en: New Gallery
ru: Новая галерея

en: Galleries
ru: Галереи

en: Grid
ru: Сетка

en: Row Height
ru: Высота строки

en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

en: "All" Filter
ru: Пункт "Все"

en: "All" Filter Label
ru: Ярлык пункта "Все"

en: Full Content
ru: Всё содержимое

en: Show Thumbnail
ru: Показать миниатюру

en: Mini Cart Template
ru: Шаблон мини-корзины

en: Disable
ru: Отключить

en: Enable
ru: Включить

en: Set to `Disable` in order to use your Theme's or WooCommerce's mini-cart template instead of Elementor's.
ru: Установите «Отключить», чтобы использовать шаблон мини-корзины вашей темы или WooCommerce вместо Elementor.

en: Please note that switching on this option will disable some of the design controls.
ru: Обратите внимание, что включение этой опции отключит некоторые элементы управления дизайном.

en: To view the validation badge, switch to preview mode
ru: Чтобы увидеть значок проверки, переключитесь в режим предварительного просмотра

en: Renew Now
ru: Продлить

en: Activate Your License and Get Access to Premium Elementor Templates, Support & Plugin Updates.
ru: Активируйте лицензию и получите доступ к премиум шаблонам Elementor, поддержке и обновлениям плагина.

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
ru: Неверный формат SVG, файл не загружен из соображений безопасности

en: Custom Icons
ru: Пользовательские иконки

en: Icon Set
ru: Набор иконок

en: Your Fontello, IcoMoon or Fontastic .zip file
ru: Ваш .zip файл с Fontello, IcoMoon или Fontastic

en: Only zip files are allowed
ru: Разрешены только zip-файлы

en: Incompatible archive
ru: Несовместимый архив

en: The zip file provided is not supported!
ru: Предоставленный zip-файл не поддерживается!

en: CSS Prefix
ru: CSS-префикс

en: Enter Icon Set Name
ru: Введите название набора иконок

en: Font Awesome - Regular Pro
ru: Font Awesome - Обычные Pro

en: Font Awesome - Solid Pro
ru: Font Awesome - Сплошные Pro

en: Font Awesome - Brands Pro
ru: Font Awesome - Бренды Pro

en: Font Awesome - Light Pro
ru: Font Awesome - Лёгкие Pro

en: Font Awesome, the web's most popular icon set and toolkit, Pro Integration
ru: Font Awesome, популярнейший набор веб-иконок, Pro интеграция

en: Validate Kit ID
ru: Проверить Kit ID

en: Created on
ru: Создан

en: Icons Count
ru: Количество иконок

en: The Icon Set prefix already exists in your site. In order to avoid conflicts we recommend to use a unique prefix per Icon Set.
ru: Префикс набора иконок уже существует на вашем сайте. Во избежание конфликтов рекомендуется использовать уникальный префикс для каждого набора иконок.

en: Icon Set updated.
ru: Набор иконок обновлён.

note: translators: %s: Date and time of the revision.
en: Icon Set restored to revision from %s
ru: Набор иконок восстановлен до ревизии из %s

en: Icon Set saved.
ru: Набор иконок сохранён.

en: Icon Set submitted.
ru: Набор иконок добавлен.

en: Icon Set draft updated.
ru: Черновик набора иконок обновлён.

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Icons
ru: Пользовательские иконки

en: Drag & Drop to Upload
ru: Перетащите чтобы загрузить

en: Click here to browse
ru: Нажмите, чтобы просмотреть

en: Uploading&hellip;
ru: Загрузка&hellip;

en: Done!
ru: Готово!

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Audience
ru: Аудитория

en: Invalid form, reCAPTCHA validation failed.
ru: Неверная форма - ошибка проверки reCAPTCHA

en: To use reCAPTCHA V3, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA V3.
ru: Чтобы использовать reCAPTCHA V3 вам нужно добавить ключ API и завершить процесс настройки в Консоль > Elementor > Настройки > Интеграции > reCAPTCHA V3.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: %1$sreCAPTCHA V3%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
ru: %1$sreCAPTCHA V3%2$s — это бесплатный сервис от Google, который защищает ваш сайт от спама и прочих злоупотреблений. Пользователь проверку пройдет, а робот нет.

en: Score Threshold
ru: Порог оценки

en: Score threshold should be a value between 0 and 1, default: 0.5
ru: Порог оценки должен быть от 0 до 1, по умолчанию: 0,5

en: Bottom Right
ru: Низ Право

en: Bottom Left
ru: Низ Лево

en: Entire Page
ru: Вся страница

en: Motion Effects
ru: Эффекты движения

en: Exit Animation
ru: Анимация при закрытии

en: Terms are items in a taxonomy. The available taxonomies are: Categories, Tags, Formats and custom taxonomies.
ru: Термины — это элементы таксономии. Доступны таксономии: категории, метки, форматы и пользовательские таксономии.

note: translators: %s: Singular taxonomy label.
en: Any Child %s Of
ru: Любая дочерняя для %s

note: translators: %s: Singular taxonomy label.
en: Direct Child %s Of
ru: Прямое наследование для %s

en: Ordering is not available if this widget is placed in your front page. Visible on frontend only.
ru: Определение порядка недоступно, если этот виджет размещен на Главной странице. Вы можете увидеть изменения во фронтенде.

en: For example, choose 'Entire Site' to display the template across your site.
ru: Например, выберите 'Весь сайт', чтобы применить шаблон ко всему сайту.

en: Want to deactivate the license for any reason?
ru: В любом случае хотите деактивировать лицензию?

note: translators: %s: Example license key.
en: Your license key should look something like this: %s
ru: Ваш лицензионный ключ должен выглядеть примерно так: %s

note: translators: %s: The [all-fields] shortcode.
en: By default, all form fields are sent via %s shortcode. To customize sent fields, copy the shortcode that appears inside each field and paste it above.
ru: По умолчанию все поля формы отправляются через шорткод %s. Чтобы настроить то, какие поля отправлять, скопируйте шорткод, который появляется внутри каждого поля, и вставьте его выше.

note: translators: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: %1$sreCAPTCHA%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
ru: %1$sreCAPTCHA%2$s — это бесплатный сервис от Google, который защищает ваш сайт от спама и прочих злоупотреблений. Пользователь проверку пройдет, а робот нет.

en: There are no menus in your site.
ru: На вашем сайте нет меню.

en: Set the conditions that determine where your %s is used throughout your site.
ru: Задайте условия того, для каких частей сайта будет применяться %s.

en: Setting a ‘Before’ date will show all the posts published until the chosen date (inclusive).
ru: Установка даты «До» покажет все посты, опубликованные до выбранной даты (включительно).

en: Setting an ‘After’ date will show all the posts published since the chosen date (inclusive).
ru: Установка даты «После» покажет все посты, опубликованные с выбранной даты (включительно).

en: X Anchor Point
ru: Привязка по X

en: Y Anchor Point
ru: Привязка по Y

en: Apply Effects On
ru: Применить эффекты на

en: Mouse Effects
ru: Эффекты мыши

en: Vertical Scroll
ru: Вертикальная прокрутка

en: Speed
ru: Скорость

en: Viewport
ru: Область просмотра

en: Horizontal Scroll
ru: Горизонтальная прокрутка

en: To Left
ru: Влево

en: To Right
ru: Вправо

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Level
ru: Уровень

en: Rotate
ru: Поворот

en: Scale
ru: Масштаб

en: Mouse Track
ru: Следование за мышью

en: Opposite
ru: Противоположное

en: Direct
ru: Прямое

en: 3D Tilt
ru: 3D наклон

en: On Open
ru: При открытии

en: On Close
ru: При закрытии

en: Open By Selector
ru: Открыть по селектору

en: In order to open a popup on selector click, please set your Popup Conditions
ru: Чтобы открывать попап по клику на селектор, задайте условия его отображения

en: Include By
ru: Включить по

en: Term
ru: Термину

en: Exclude By
ru: Исключить по

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up. This only effects the frontend.
ru: Установите Да, чтобы избежать появления повторяющихся записей. Это влияет только на фронтенд.

en: Past Day
ru: День назад

en: Past Week
ru: Прошлая неделя

en: Past Month
ru: Прошлый месяц

en: Past Quarter
ru: Прошлый квартал

en: Past Year
ru: Прошлый год

en: Ignore Sticky Posts
ru: Пропустить закреплённые записи

en: Sticky-posts ordering is visible on frontend only
ru: Сортировка закреплённых записей виден только во фронтенде

en: Related
ru: Похожие

en: Displayed if no relevant results are found. Manual selection display order is random
ru: Отображается, если не найдено соответствующих результатов. Выбранное вручную отображения в случайном порядке

en: Archive Products (deprecated)
ru: Архив товаров (устарело)

en: Note that these layout settings will override settings made in Appearance > Customize
ru: Имейте в виду, что эти опции макета переопределяют параметры, заданные в разделе Внешний вид > Настроить

en: Looks like you are using WooCommerce, while your theme does not support it. Please consider switching themes.
ru: Похоже, вы используете WooCommerce, в то время как ваша тема не поддерживает его. Пожалуйста, подумайте о смене темы.

en: To change the Products Archive’s layout, go to Appearance > Customize.
ru: Чтобы изменить макет архива товаров, выберите Внешний вид > Настроить.

en: The editor preview might look different from the live site. Please make sure to check the frontend.
ru: Предварительный просмотр в редакторе может отличаться от реального сайта. Пожалуйста, не забудьте проверить его во фронтенде.

en: Elementor Forms
ru: Формы Elementor

en: Loading
ru: Загрузка

note: translators: %s: Connected user.
en: You're connected as %s.
ru: Вы подключены как %s.

en: Disconnect
ru: Отсоединить

en: Play
ru: Проиграть

en: User Info
ru: Информация о пользователе

en: User Meta
ru: Метаданные пользователя

en: Submit
ru: Отправить

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Show after X page views
ru: Показывать после просмотра X страниц

en: Page Views
ru: Просмотры

en: Show after X sessions
ru: Показывать после X сессий

en: Sessions
ru: Сессии

en: Show up to X times
ru: Показывать до X раз

en: Times
ru: Раз

en: When arriving from specific URL
ru: При заходе с определенного URL

en: Regex
ru: Регулярное выражение

en: Show when arriving from
ru: Показать при заходе с

en: Search Engines
ru: Поисковые системы

en: External Links
ru: Внешние ссылки

en: Internal Links
ru: Внутренние ссылки

en: Hide for logged in users
ru: Скрыть для авторизованных пользователей

en: All Users
ru: Все пользователи

en: Select Roles
ru: Выберите роли

en: Show on devices
ru: Показывать на устройствах

en: On Page Load
ru: При загрузке страницы

en: Within
ru: В пределах

en: On Scroll
ru: При прокрутке

en: On Scroll To Element
ru: При прокрутке к элементу

en: Selector
ru: Селектор

en: On Click
ru: По клику

en: Clicks
ru: Кликов

en: After Inactivity
ru: После бездействия

en: On Page Exit Intent
ru: При попытке закрыть страницу

en: Popup
ru: Попап

en: Fit To Content
ru: Подогнать под содержимое

en: Fit To Screen
ru: Подогнать под экран

en: Custom Height
ru: Произвольная высота

en: Content Position
ru: Позиция содержимого

en: Close Button
ru: Кнопка закрыть

en: Entrance Animation
ru: Анимация при повлении

en: Show Close Button After
ru: Показать кнопку закрытия спустя

en: Automatically Close After
ru: Автоматически закрывать спустя

en: Prevent Closing on ESC key
ru: Предотвратить закрытие по клавише ESC

en: Disable Page Scrolling
ru: Отключить прокрутку страницы

en: Avoid Multiple Popups
ru: Запретить несколько попапов

en: If the user has seen another popup on the page hide this popup
ru: Скрыть этот попап, если пользователь видел другой на этой странице

en: Open Popup
ru: Открыть попап

en: Close Popup
ru: Закрыть попап

en: Don't Show Again
ru: Не показывать снова

en: Popups
ru: Попапы

en: Triggers
ru: Триггеры

en: Advanced Rules
ru: Расширенные правила

en: What action the user needs to do for the popup to open.
ru: Какое действие должен совершить пользователь, чтобы открылся попап.

en: Requirements that have to be met for the popup to open.
ru: Требования, которые должны быть выполнены для открытия попапа.

en: Toggle Popup
ru: Переключить попап

en: Share on %s
ru: Поделиться в %s

en: Transition Speed
ru: Скорость перехода

en: Cover Photo
ru: Обложка

en: Publish Settings
ru: Настройки публикации

en: Conditions
ru: Условия

en: Apply current template to these pages.
ru: Примените текущий шаблон к этим страницам.

en: Save & Close
ru: Сохранить и закрыть

en: Theme Builder
ru: Конструктор темы

en: Add New Theme Template
ru: Добавить новый шаблон темы

en: Prev
ru: Пред

en: Plural
ru: Множественное

en: Tag
ru: Метка

en: SKU
ru: Артикул

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Connect & Activate
ru: Подключить и активировать

en: Want to activate this website by a different license?
ru: Хотите активировать этот сайт другой лицензией?

en: Switch Account
ru: Сменить аккаунт

en: Your license is invalid for this domain. Please check your key again.
ru: Ваша лицензия недействительна для этого домена. Пожалуйста, проверьте ваш ключ еще раз.

en: Click here for Instructions
ru: Кликните для получения инструкции

en: Form Data
ru: Данные формы

en: Timestamp
ru: Временная метка

en: Actions
ru: Действия

note: translators: %s: Post type label.
en: %s By Author
ru: %s автора

en: File Field
ru: Поле файл

en: Page Not Found
ru: Страница не найдена

en: Please connect to Elementor in order to activate license.
ru: Подключитесь к Elementor чтобы активировать лицензию.

en: License key is missing.
ru: Лицензия отсутствует.

en: License has been activated successfully.
ru: Лицензия успешно активирована.

en: Activate Manually
ru: Активировать вручную

en: Reviews
ru: Рецензии

en: Review
ru: Рецензия

en: Unmarked Style
ru: Стиль незакрашенной

en: Outline
ru: Контур

en: Unmarked Color
ru: Цвет незакрашенной

en: Evergreen Timer
ru: Вечнозелёный таймер

en: Actions After Expire
ru: Действие после истечения

en: Show Message
ru: Показать уведомление

en: Redirect URL
ru: Ссылка перенаправления

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Custom Attributes
ru: Произвольные атрибуты

en: key|value
ru: ключ|значение

note: translators: %s: The `|` separate char.
en: Set custom attributes for the wrapper element. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
ru: Задайте произвольные атрибуты для обёртки элемента. Каждый атрибут в отдельной строке. Отделите ключ атрибута от значения, используя символ %s.

en: Contact URL
ru: Ссылка для связи

en: Google Calendar
ru: Календарь Google

en: Outlook Calendar
ru: Календарь Outlook

en: Yahoo Calendar
ru: Календарь Yahoo

en: Subject
ru: Тема

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Action
ru: Действие

en: Contact
ru: Связаться

en: Add
ru: Добавить

en: Call
ru: Звонок

en: Chat
ru: Написать

en: Show Profile
ru: Показать профиль

en: Add to Contacts
ru: Добавить в контакты

en: Send Voice Mail
ru: Отправить голосовую почту

en: Featured Image Data
ru: Данные сопутствующего изображения

en: Data
ru: Данные

en: File URL
ru: Ссылка на файл

en: Attachment URL
ru: Ссылка на вложение

en: Video URL
ru: Ссылка на видео

en: Request Parameter
ru: Параметр запроса

en: Parameter Name
ru: Имя параметра

en: Avatar URL
ru: Ссылка на аватар

en: A new Submission
ru: Новое заполнение

en: Group
ru: Группа

en: Enter the webhook URL that will receive the form's submitted data.
ru: Введите URL вебхука, который будет передавать данные заполненной формы.

en: Channel
ru: Канал

en: Form Submissions
ru: Заявки с форм

en: Pre Text
ru: Предварительный текст

en: A new Form Submission has been received
ru: Получено новое заполнение формы

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Any Child Of
ru: Любая дочерняя

en: Direct Child Of
ru: Прямое наследование

note: translators: %s: Taxonomy label.
en: In Child %s
ru: Дочерняя для %s

en: Indent
ru: Отступ

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Protected Posts
ru: Защищённые записи

en: Add nofollow
ru: Добавить nofollow

en: Post Type
ru: Тип записи

en: Hierarchical View
ru: Иерархический вид

en: Depth
ru: Глубина

en: Pages
ru: Страницы

en: Bullet
ru: Маркер

en: Disc
ru: Диск

en: Project not found.
ru: Проект не найден.

en: No project data was returned.
ru: Данные проекта не были возвращены.

en: Get Project ID
ru: Получить ID проекта

en: Sync Project
ru: Синхронизировать проект

en: Centered Slides
ru: Отцентровать слайды

en: Item
ru: Элемент

en: Basket
ru: Корзина

en: Bag
ru: Сумка

en: Gallery Field
ru: Поле Галерея

en: Image Field
ru: Поле Изображение

en: Date Field
ru: Поле Дата

en: WooCommerce Breadcrumbs
ru: Хлебные крошки WooCommerce

en: Product Categories
ru: Категории товаров

en: Current Subcategories
ru: Текущие подкатегории

en: Upsells
ru: Апселлы

en: Category Image
ru: Изображение рубрики

en: Media
ru: Медиа

en: Direction
ru: Направление

en: Sale Price
ru: Цена со скидкой

en: Regular Price
ru: Обычная цена

en: Internal URL
ru: Внутренняя ссылка

en: Show Home Title
ru: Показать заголовок главной

en: Post Image Attachments
ru: Вложенные изображения записи

en: %s Field
ru: Поле %s

en: Enter each option in a separate line. To differentiate between label and value, separate them with a pipe char ("|"). For example: First Name|f_name
ru: Введите каждый вариант в отдельной строке. Чтобы различать метку и значение, отделите их символом трубы («|»). Например: Имя | f_name

en: Button ID
ru: ID кнопки

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ru: Добавьте собственный идентификатор БЕЗ решётки. Например: my-id

en: Success Message Color
ru: Цвет успешного сообщения

en: Error Message Color
ru: Цвет сообщения об ошибке

en: Inline Message Color
ru: Цвет встроенного сообщения

en: Redirect After Logout
ru: Редирект после выхода

en: Content Padding
ru: Внутренний отступ содержимого

en: Query ID
ru: ID запроса

en: Give your Query a custom unique id to allow server side filtering
ru: Дайте вашему запросу уникальный идентификатор, чтобы разрешить фильтрацию на стороне сервера

en: Avoid Duplicates
ru: Предотвратить дублирование

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up on the page. This only affects the frontend.
ru: Установите Да, чтобы избежать дублирования записей на странице. Работает только во фронтенде.

en: URL Format
ru: Формат ссылки

en: Plain Permalink
ru: Обычная постоянная ссылка

en: Pretty Permalink
ru: Красивая постоянная ссылка

en: Effects Offset
ru: Смещение эффектов

en: Stay In Column
ru: Остаться в колонке

en: By Author
ru: Автор

note: translators: %s: Widget name.
en: The %s Widget was not found in your template.
ru: Виджет %s не найден в вашем шаблоне.

en: Pages:
ru: Страницы:

en: In same Term
ru: В том же термине

en: Indicates whether next post must be within the same taxonomy term as the current post, this lets you set a taxonomy per each post type
ru: Указывает, должна ли следующая запись быть в пределах того же термина таксономии, что и текущая. Это позволяет вам устанавливать таксономию по каждому типу записи

en: Product Archive
ru: Архив товаров

en: All Product Archives
ru: Все архивы товаров

en: Shop Page
ru: Страница магазина

en: Entire Shop
ru: Весь магазин

en: Product Post
ru: Запись товара

en: Single Product
ru: Страница товара

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: No products in the cart.
ru: Нет товаров в корзине.

en: Subtotal
ru: Подытог

en: Checkout
ru: Оплата

en: Product Gallery
ru: Галерея товара

en: Product Image
ru: Изображение товара

en: Product Price
ru: Цена товара

en: Product Rating
ru: Рейтинг товара

en: Average Rating
ru: Средний рейтинг

en: Rating Count
ru: Рейтинг

en: Review Count
ru: Количество отзывов

en: Product Sale
ru: Скидка на товар

en: Product Short Description
ru: Краткое описание товара

en: Product SKU
ru: Артикул товара

en: Product Stock
ru: Наличие товара

en: Show Text
ru: Показать текст

en: Product Terms
ru: Метки товара

en: Product Title
ru: Название товара

en: Custom Add To Cart
ru: Кнопка добавить в корзину

en: Archive Products
ru: Архив товаров

en: Allow Order
ru: Показать сортировку

en: Show Result Count
ru: Показать результат

en: Latest Products
ru: Последние товары

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience any such issue, try to switch to a basic theme and deactivate related plugins.
ru: Стиль этого виджета зачастую зависит от вашей темы и плагинов. Если у вас возникли проблемы, попробуйте включить стандартную тему и отключить связанные с WooCommerce плагины.

en: Products
ru: Товары

en: Menu Cart
ru: Корзина в меню

en: Menu Icon
ru: Иконка меню

en: Items Indicator
ru: Индикатор количества

en: Cart
ru: Корзина

en: Remove Item Icon
ru: Иконка удалить

en: Groove
ru: Паз

en: Buttons
ru: Кнопки

en: View Cart
ru: Корзина

en: Add To Cart
ru: Добавить в корзину

en: Variations
ru: Вариации

en: Select field
ru: Поле выбора

en: Additional Information
ru: Дополнительная информация

en: Product Content
ru: Описание товара

en: Product Data Tabs
ru: Вкладки с данными о товаре

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Panel
ru: Панель

en: Heading
ru: Заголовок

en: Product Images
ru: Изображения товара

en: Product Meta
ru: Метаданные товара

en: Table
ru: Таблица

en: N/A
ru: Н/Д

en: Category
ru: Рубрика

en: Star Color
ru: Цвет звезды

en: Empty Star Color
ru: Цвет пустой звезды

en: Star Size
ru: Размёр звезды

en: Product Related
ru: Похожие товары

en: Related Products
ru: Похожие товары

en: Products Per Page
ru: Товаров на странице

en: Short Description
ru: Краткое описание

note: translators: %s: Page number.
en: &nbsp;&ndash; Page %s
ru: &nbsp;&ndash; Страница %s

en: Below
ru: Под

en: Beside
ru: Над

note: translators: %s: Post type label. translators: %s: Taxonomy label.
en: %s Archive
ru: Архив %s

en: Elementor Canvas
ru: Холст Elementor

en: Elementor Full Width
ru: Elementor полная ширина

en: Select Post Type
ru: Выберите тип записи

en: An error occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: This field is required.
ru: Это поле обязательно к заполнению.

note: translators: %s: Elementor.
en: Powered by %s
ru: Работает на %s

en: Something went wrong.
ru: Что-то пошло не так.

en: Copy the license key from your account and paste it below.
ru: Скопируйте лицензионный ключ из своей учетной записи и вставьте его ниже.

en: Enter your headline
ru: Введите заголовок

en: Enter your quote
ru: Введите цитату

en: Enter your title
ru: Введите заголовок

en: Enter your description
ru: Введите описание

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: YouTube or Vimeo link
ru: Ссылка YouTube или Vimeo

note: translators: 1: upload_max_filesize, 2: php.ini
en: The uploaded file exceeds the %1$s directive in %2$s.
ru: Загруженный файл превышает директиву %1$s в %2$s.

note: translators: %d: The number of allowed files.
en: You can upload only %d file. | You can upload up to %d files.
ru[0]: Вы можете загрузить только %d файл.
ru[1]: Вы можете загрузить только %d файла.
ru[2]: Вы можете загрузить только %d файлов.

[ctx: Date Format]
en: March 6, 2018 (F j, Y)
ru: 6 Март 2018 (j F Y)

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Singular
ru: Одиночные

en: All Singular
ru: Все одиночные

en: Recent Posts
ru: Недавние записи

en: Section
ru: Секция

en: Location Settings
ru: Настройки местоположения

en: Location
ru: Местоположение

en: Apply
ru: Применить

note: translators: 1: Widget name, 2: Template name.
en: You must include the %1$s Widget in your template (%2$s), in order for Elementor to work on this page.
ru: Вы должны вставить виджет %1$s в шаблон (%2$s), чтобы Elementor мог работать на этой странице.

en: Unsupported
ru: Не поддерживается

en: Preview Settings
ru: Опции предпросмотра

en: Preview Dynamic Content as
ru: Cмотреть динамическое содержимое как

en: Search Term
ru: Условие поиска

en: Apply & Preview
ru: Применить и просмотреть

en: Page Layout
ru: Макет страницы

en: Canvas
ru: Холст

en: Default Page Template from your theme
ru: Шаблон страницы вашей темы по умолчанию

en: No header, no footer, just Elementor
ru: Нет хедера, нет футера, только Elementor

en: This template includes the header, full-width content and footer
ru: Шаблон включает хедер, содержимое во всю ширину и футер

en: Display Conditions
ru: Условия отображения

en: Choose
ru: Выбрать

en: Add Condition
ru: Добавить условие

en: Where Do You Want to Display Your %s?
ru: Где вы хотите отображать %s?

en: Select a Location
ru: Выберите местоположение

en: Gravatar
ru: Граватар

en: Reply Button
ru: Кнопка «Ответить»

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает модерации.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ru: Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы увидеть комментарии.

en: Comments are closed.
ru: Комментарии закрыты.

en: Preview Changes
ru: Предпросмотр изменений

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Archive Posts
ru: Записи архива

en: Nothing Found Message
ru: Сообщение «Не найдено»

en: URL Field
ru: Поле URL

en: Post Content
ru: Содержимое записи

en: Post Info
ru: Информация о записи

en: Terms
ru: Термины

en: Custom Date Format
ru: Пользовательский формат даты

note: translators: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). translators: %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
ru: Используйте символы: %s

en: Custom Time Format
ru: Пользовательский формат времени

en: No Comments
ru: Нет комментариев

en: One Comment
ru: Один комментарий

en: %s Comments
ru: %s комментов

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Both
ru: Оба

en: Original
ru: Изначальный

en: WooCommerce Pages
ru: Страницы WooCommerce

en: Sale!
ru: Распродажа!

en: Show Quantity
ru: Показать количество

en: Quantity
ru: Количество

en: Woo - Single Elements
ru: Woo - Элементы товара

en: Data Tabs
ru: Вкладки с данными

en: Sharing
ru: Поделиться

en: Sale Flash
ru: Распродажа

en: Additional Information Tab
ru: Вкладка Дополнительная информация

en: Upsell
ru: Апселл

en: Stock Status
ru: Состояние запасов

en: Admin Notice:
ru: Уведомление администратора:

en: Please enable the Review Rating
ru: Включите отзывы и оценки

en: No Rating Reviews
ru: Нет оценок

note: translators: %s: Search term.
en: Search Results for: %s
ru: Вы искали: %s

note: translators: Category archive title. %s: Category name.
en: Category: %s
ru: Рубрика: %s

note: translators: Tag archive title. %s: Tag name.
en: Tag: %s
ru: Метка: %s

note: translators: Author archive title. %s: Author name.
en: Author: %s
ru: Автор: %s

note: translators: Yearly archive title. %s: Year.
en: Year: %s
ru: Год: %s

note: translators: Monthly archive title. %s: Month name and a year.
en: Month: %s
ru: Месяц: %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ru: j F Y

note: translators: Daily archive title. %s: Date.
en: Day: %s
ru: День: %s

[ctx: post format archive title]
en: Asides
ru: Выдержки

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
ru: Галереи

[ctx: post format archive title]
en: Images
ru: Изображения

[ctx: post format archive title]
en: Videos
ru: Видео

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
ru: Цитаты

[ctx: post format archive title]
en: Links
ru: Ссылка

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
ru: Статусы

[ctx: post format archive title]
en: Audio
ru: Аудио

[ctx: post format archive title]
en: Chats
ru: Чаты

note: translators: Post type archive title. %s: Post type name.
en: Archives: %s
ru: Архивы: %s

en: Archives
ru: Архивы

en: Key
ru: Ключ

en: Fallback
ru: Фоллбэк

en: Archive
ru: Архив

en: Site
ru: Сайт

en: Archive Description
ru: Описание архива

en: Archive Meta
ru: Мета архива

en: Meta Key
ru: Мета ключ

en: Archive Title
ru: Заголовок архива

en: Include Context
ru: Встроить контекст

en: Archive URL
ru: URL архива

en: Bio
ru: Биография

en: Author Meta
ru: Мета автора

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Author Profile Picture
ru: Изображение профиля автора

en: Author URL
ru: Ссылка на автора

en: Author Archive
ru: Архив автора

en: Author Website
ru: Сайт автора

en: Comments Number
ru: Количество комментариев

en: No Comments Format
ru: Формат «нет комментариев»

en: No Responses
ru: Нет ответов

en: One Comment Format
ru: Формат «один комментарий»

en: One Response
ru: Один ответ

en: Many Comment Format
ru: Формат «много комментариев»

en: {number} Responses
ru: {number} ответов

en: Comments Link
ru: Ссылка комментариев

en: Comments URL
ru: URL комментариев

en: Current Date Time
ru: Текущая дата и время

en: Date Format
ru: Формат дат

en: Time Format
ru: Формат времени

en: Custom Format
ru: Пользовательский формат

en: Documentation on date and time formatting
ru: Документация по форматированию даты и времени

en: Post Custom Field
ru: Произвольное поле записи

en: Post Date
ru: Дата записи

en: Post Published
ru: Запись опубликована

en: Post Modified
ru: Запись изменена

en: Format
ru: Формат

en: Human Readable
ru: Понятный человеку

note: translators: %s: Human readable date/time.
en: %s ago
ru: %s назад

en: Post Excerpt
ru: Анонс записи

en: Featured Image
ru: Сопутствующее изображение

en: Post ID
ru: ID записи

en: Post Terms
ru: Термины записи

en: Post Time
ru: Время записи

en: Post URL
ru: URL записи

en: Site Logo
ru: Логотип сайта

en: Site Tagline
ru: Краткое описание

en: Site Title
ru: Название сайта

en: Site URL
ru: URL сайта

en: Currency Format
ru: Формат валюты

en: Current Query
ru: Текущий запрос

en: Access to edit content only
ru: Доступ только для редактирования содержимого

en: Scrolling Effects
ru: Эффекты прокрутки

en: Sticky
ru: Прилипать

en: Sticky On
ru: Прилипать к

en: Desktop
ru: Компьютер

en: Instances
ru: Задействован в

en: Elementor recognized that you have set this location for other templates:
ru: Elementor определил, что вы установили это местоположение для других шаблонов:

en: Include
ru: Включить

en: General
ru: Общие

en: Content Area
ru: Область содержимого

note: translators: %s: Location name.
en: Location '%s' is not a core location.
ru: Местоположение '%s' не является основным.

en: Single
ru: Одиночная

en: All Archives
ru: Все архивы

en: Date Archive
ru: Архив дат

en: Front Page
ru: Главная страница

en: Entire Site
ru: Весь сайт

note: translators: %s: Taxonomy label.
en: In %s
ru: В %s

en: 404 Page
ru: Страница 404

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ru: Укажите, сколько слайдов прокручивать за каждый свайп.

en: Enter Font Family
ru: Введите семейство шрифтов

en: Animation Duration
ru: Длительность анимации

en: TypeKit partners with the world’s leading type foundries to bring thousands of beautiful fonts to designers every day.
ru: TypeKit сотрудничает с ведущими разработчиками, чтобы ежедневно предоставлять дизайнерам тысячи красивых шрифтов.

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Fonts
ru: Пользовательские шрифты

[ctx: Font type taxonomy general name]
en: Font Types
ru: Типы шрифтов

[ctx: Font type singular name]
en: Font Type
ru: Тип шрифта

en: Search Font Types
ru: Найти типы шрифтов

en: Popular Font Types
ru: Популярные типы шрифтов

en: All Font Types
ru: Все типы шрифтов

en: Edit Font Type
ru: Редактировать тип шрифта

en: Update Font Type
ru: Обновить тип тифтов

en: Add New Font Type
ru: Добавить новый тип шрифта

en: New Font Type Name
ru: Название нового типа шрифтов

en: Separate Font Types with commas
ru: Разделять типы шрифтов запятыми

en: Add or remove Font Types
ru: Добавить или удалить типы шрифтов

en: Choose from the most used Font Types
ru: Выберите наиболее используемые типы шрифтов

en: No Font Types found.
ru: Типов шрифтов не найдено.

en: Font Types
ru: Типы шрифтов

en: Font updated.
ru: Шрифт обновлён.

en: Custom field updated.
ru: Произвольное поле обновлено.

en: Custom field deleted.
ru: Произвольное поле удалено.

note: translators: %s: Date and time of the revision.
en: Font restored to revision from %s
ru: Шрифт восстановлен до версии %s

en: Font saved.
ru: Шрифт сохранён.

en: Font submitted.
ru: Шрифт отправлен.

en: Font draft updated.
ru: Черновик шрифта обновлён.

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Upload
ru: Загрузить

en: Add item
ru: Добавить элемент

en: Row
ru: Ряд

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Elementor Is Making the Web Beautiful!!!
ru: Elementor делает Интернет красивым!!!

en: Custom Fonts
ru: Пользовательские шрифты

en: Manage Your Font Files
ru: Управление файлами шрифтов

note: translators: %s: Font file format.
en: %s File
ru: %s файл

note: translators: %s: Font file format.
en: Upload font .%s file
ru: Загрузить файл шрифта .%s

note: translators: %s: Font file format.
en: Select .%s file
ru: Выбрать файл .%s

en: Add Font Variation
ru: Добавить вариант шрифта

en: Delete
ru: Удалить

note: translators: %s: Font family.
en: Font %s was not found.
ru: Шрифт %s не найден.

en: Italic
ru: Курсив

en: Oblique
ru: Наклон

en: Bold
ru: Жирный

en: Embedded OpenType, Used by IE6-IE9 Browsers
ru: Встроенный OpenType, используется браузерами IE6-IE9

en: The Web Open Font Format 2, Used by Super Modern Browsers
ru: Web Open Font Format 2, используемый современными браузерами

en: The Web Open Font Format, Used by Modern Browsers
ru: Web Open Font Format, используемый современными браузерами

en: TrueType Fonts, Used for better supporting Safari, Android, iOS
ru: Шрифты TrueType, используемые для лучшей поддержки Safari, Android, iOS

en: SVG fonts allow SVG to be used as glyphs when displaying text, Used by Legacy iOS
ru: Шрифты SVG позволяют использовать SVG в качестве глифов в ранних iOS

en: Fonts Families Found in project. Please note that typekit takes a few minutes to sync once you publish or update a project.
ru: Семейства шрифтов найдены в проекте. Имейте в виду, что Typekit требуется несколько минут для синхронизации при публикации проекта.

en: Call to Action
ru: Призыв к действию

en: Min Width
ru: Минимальная ширина

en: Entrance
ru: Появление

en: Reaction
ru: Взаимодействие

en: Exit
ru: Исчезновение

en: Fade Out Right
ru: Исчезновение вправо

en: Slide Out Left
ru: Ускользание влево

en: Slide Out Up
ru: Ускользание вверх

en: Slide Out Down
ru: Ускользание вниз

en: Fade Out
ru: Исчезновение

en: Day Of Cycle
ru: Дней в цикле

en: Min Height
ru: Минимальная высота

en: Description Color
ru: Цвет описания

en: Button Color
ru: Цвет кнопки

en: Hover Effects
ru: Эффекты при наведении

en: Slide In Right
ru: Выскальзывание справа

en: Slide In Left
ru: Выскальзывание слева

en: Slide In Up
ru: Выскальзывание сверху

en: Slide In Down
ru: Выскальзывание снизу

en: Fade In
ru: Появление

en: Sequenced Animation
ru: Последовательная анимация

en: Blend Mode
ru: Режим наложения

en: Multiple
ru: Множественная

en: Blur
ru: Размытие

en: Acceptance
ru: Соглашение

en: Acceptance Text
ru: Текст соглашения

en: Checked by Default
ru: Отмечено по умолчанию

en: Min. Date
ru: Мин. Дата

en: Max. Date
ru: Макс. Дата

en: Native HTML5
ru: Встроенный HTML5

en: Min. Value
ru: Мин. значение

en: Max. Value
ru: Макс. значение

note: translators: %s: The value of max field.
en: The field value must be less than or equal to %s.
ru: Значение должно быть меньше или равно %s.

en: Only numbers and phone characters (#, -, *, etc) are accepted.
ru: Принимаются только цифры и телефонные символы (#, -, * и т. д.).

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: Max. File Size
ru: Макс. размер файла

en: If you need to increase max upload size please contact your hosting.
ru: Если вам нужно увеличить максимальный размер загружаемого файла, свяжитесь с вашим хостинг-провайдером.

en: Allowed File Types
ru: Допустимые типы файлов

en: Enter the allowed file types, separated by a comma (jpg, gif, pdf, etc).
ru: Введите разрешенные типы файлов, разделяя запятой (jpg, gif, pdf и т. д.).

en: Multiple Files
ru: Несколько файлов

en: Max. Files
ru: Максимум файлов

en: There is no error, the file uploaded with success.
ru: Файл загружен успешно.

note: translators: %s: MAX_FILE_SIZE
en: The uploaded file exceeds the %s directive that was specified in the HTML form.
ru: Загруженный файл превышает директиву %s, указанную в HTML-форме.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ru: Файл был загружен Частично.

en: No file was uploaded.
ru: Файл не загружен.

en: Missing a temporary folder.
ru: Отсутствует временная папка.

en: Failed to write file to disk.
ru: Не удалось записать файл на диск.

note: translators: %s: phpinfo()
en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with %s may help.
ru: Расширение PHP остановило загрузку файла. PHP не дает возможность определить, какое расширение заставляло остановить загрузку файла; возможно поможет изучение списка загруженных расширений с помощью %s.

en: This file type is not allowed.
ru: Этот тип файла недопустим.

en: This file exceeds the maximum allowed size.
ru: Этот файл превышает максимально допустимый размер.

en: There was an error while trying to upload your file.
ru: Ошибка при попытке загрузить файл.

en: Upload directory is not writable or does not exist.
ru: Каталог загрузки не доступен для записи или отсутствует.

en: Multiple Selection
ru: Множественный выбор

en: Image Resolution
ru: Разрешение изображения

en: Use this field to set a custom API Key for the current form
ru: Используйте это поле, чтобы задать произвольный API ключ для текущей формы

en: Use this field to set a custom API URL for the current form
ru: Используйте это поле, чтобы задать произвольный API URL для текущей формы

en: Tags
ru: Метки

en: Add as many tags as you want, comma separated.
ru: Добавьте столько меток, сколько хотите, разделяя запятыми.

en: Validate API Key
ru: Проверить Ключ API

en: Account
ru: Аккаунт

en: Send Additional Data to Drip
ru: Отправить дополнительные данные в Drip

en: Send all form fields to drip as custom fields
ru: Отправить все поля формы в Drip, как произвольные

en: Integration requires an email field
ru: Для интеграции с Drip нужно поле email

en: Custom API Key
ru: Custom API key

en: Select...
ru: Выбрать...

en: This message is not visible to site visitors.
ru: Это сообщение не отображается для посетителей сайта.

note: translators: %s: Integration label.
en: You can also set a different %s by choosing "Custom".
ru: Вы также можете задать произвольные %s, выбрав "Custom".

en: Form ID
ru: ID формы

en: Want to learn more about Elementor library?
ru: Хотите узнать больше о библиотеке Elementor?

en: Click here
ru: Жмите

en: Author Info
ru: Информация об авторе

en: Current Author
ru: Текущий автор

en: Profile Picture
ru: Изображение профиля

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Posts Archive
ru: Архив записей

en: Link for the Author Name and Image
ru: Ссылка для Имени автора и Изображения

en: Biography
ru: Биография

en: Archive Button
ru: Кнопка архива

en: Archive Text
ru: Текст кнопки архива

en: All Posts
ru: Все записи

en: Link Color
ru: Цвет ссылки

en: Post Comments
ru: Комментарии записи

en: Theme Comments
ru: Комментарии темы

en: The Theme Comments skin uses the currently active theme comments design and layout to display the comment form and comments.
ru: Стиль «Комментарии темы» использует дизайн формы и комментариев текущей активной темы.

en: Search & Select
ru: Найдите и выберите

en: Switch on comments from either the discussion box on the WordPress post edit screen or from the WordPress discussion settings.
ru: Включите комментарии в блоке обсуждений на экране редактирования записи или в настройках обсуждений WordPress .

en: Arrows Type
ru: Тип стрелок

en: Double Angle
ru: Двойной угол

en: Chevron Circle
ru: Круглый шеврон

en: Caret
ru: Треугольник

en: Long Arrow
ru: Длинная стрелка

en: Arrow Circle
ru: Круглая стрелка

en: Arrow Circle Negative
ru: Круглая стрелка инверсия

en: Borders
ru: Границы

en: Choose Icon
ru: Выбрать иконку

en: Slides to Scroll
ru: Прокручивать слайдов

en: Breadcrumbs
ru: Хлебные крошки

en: Post Navigation
ru: Навигация записи

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Next
ru: Следующая

en: Post Title
ru: Заголовок записи

en: Search Form
ru: Форма поиска

en: Full Screen
ru: Полноэкранный

en: Search
ru: Поиск

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Input
ru: Поле

en: Focus
ru: Фокус

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL of your site (including HTTPS/SSL migration). Please deactivate the license and then reactivate it again.
ru: %1$sВаш лицензионный ключ не соответствует вашему текущему домену%2$s. Скорее всего, это связано с изменением URL-адреса сайта (включая HTTPS/SSL миграцию). Деактивируйте лицензию, а затем активируйте снова.

en: Reactivate License
ru: Повторная активация лицензии

en: License Mismatch
ru: Несоответствие лицензии

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL. Please deactivate the license and then reactivate it again.
ru: %1$sВаш лицензионный ключ не соответствует вашему текущему домену%2$s. Скорее всего, это связано с изменением URL-адреса домена. Деактивируйте лицензию, а затем активируйте снова.

note: translators: %s: Days to expire.
en: Your License Will Expire in %s.
ru: Срок действия вашей лицензии истечет %s.

en: An error occurred. Please check your internet connection and try again. If the problem persists, contact our support.
ru: Произошла ошибка. Проверьте подключение к Интернету и повторите попытку. Если проблема не пропала, обратитесь в нашу службу поддержки.

en: Enter your license key here, to activate Elementor Pro, and get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
ru: Введите ваш лицензионный ключ для активации Elementor Pro и получайте будущие обновления, премиум поддержку и безлимитный доступ к библиотеке шаблонов.

en: Your License Key
ru: Ваш лицензионный ключ

en: Please enter your license key here
ru: Введите здесь свой лицензионный ключ

en: Mismatch
ru: Несоответствие

en: Please activate your license to get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
ru: Пожалуйста активируйте лицензию, чтобы получать будущие обновления, премиум поддержку и безлимитный доступ к библиотеке шаблонов.

en: Welcome to Elementor Pro!
ru: Добро пожаловать в Elementor Pro!

en: Your License Is Inactive
ru: Ваша лицензия НЕактивна

note: translators: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key has been cancelled%2$s (most likely due to a refund request). Please consider acquiring a new license.
ru: %1$sВаш лицензионный ключ отменен%2$s (скорее всего, из-за возврат денег). Пожалуйста, подумайте о приобретении новой лицензии.

en: Subscriber already exists.
ru: Подписчик уже существует.

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Caption
ru: Подпись

en: Thumbnails
ru: Эскизы

en: Ratio
ru: Cоотношение

en: Testimonial Carousel
ru: Карусель отзывов

en: Bubble
ru: Баббл

en: Image Inline
ru: Горизонтально

en: Image Stacked
ru: Вертикально

en: Image Above
ru: Фото сверху

en: Image Left
ru: Фото слева

en: Image Right
ru: Фото справа

en: CEO
ru: Руководитель

en: Effect
ru: Эффект

en: Cube
ru: Куб

en: Slides Per View
ru: Слайдов за раз

en: Fraction
ru: Дробь

en: Progress
ru: Прогресс

en: Transition Duration
ru: Длительность перехода

en: Pause on Interaction
ru: Пауза при взаимодействии

en: Media Carousel
ru: Медиа карусель

en: Lightbox
ru: Лайтбокс

en: UI Color
ru: Цвет кнопок

en: UI Hover Color
ru: Цвет кнопок при наведении

en: Video Width
ru: Ширина видео

en: Media File
ru: Медиафайл

en: Custom URL
ru: Произвольная ссылка

en: Video Link
ru: Ссылка на видео

en: Enter your video link
ru: Введите ссылку на видео

en: Carousel
ru: Карусель

en: Slideshow
ru: Слайдшоу

en: Coverflow
ru: Медиатека

en: Image Fit
ru: Подгонка изображения

en: Play Icon
ru: Иконка проиграть

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ru: Тень

en: Hamburger
ru: Гамбургер

en: Mobile Dropdown
ru: Выпадающее меню на мобильных

en: Breakpoint
ru: Брейкпоинт

en: Full Width
ru: Во всю ширину

en: Stretch the dropdown of the menu to full width.
ru: Растянуть выпадающее меню во всю ширину.

en: Toggle Button
ru: Переключатель

en: On desktop, this will affect the submenu. On mobile, this will affect the entire menu.
ru: На компьютере это повлияет на подменю. На телефоне — на все меню.

en: Paste the URL of the Facebook page.
ru: Вставьте ссылку на страницу Facebook.

en: Blockquote
ru: Цитата

en: Quotation
ru: Кавычки

en: Boxed
ru: Блочный

en: John Doe
ru: Иванов Иван

en: Tweet Button
ru: Кнопка Твитнуть

en: Tweet
ru: Твитнуть

en: Official
ru: Официальный

en: Box
ru: Блок

en: Quote
ru: Кавычки

en: If you are using the Facebook Comments Widget, you can add moderating options through your application. Note that this option will not work on local sites and on domains that don't have public access.
ru: Если вы используете Виджет комментариев Facebook, вы можете добавить параметры модерирования через ваше приложение. Обратите внимание, что этот параметр не будет работать на локальных сайтах и в доменах, которые не имеют открытого доступа.

en: App ID
ru: ID приложения

en: Facebook App ID is not valid
ru: ID приложения Facebook недействителен

en: Facebook Button
ru: Кнопка Facebook

en: Like
ru: Нравится

en: Recommend
ru: Рекомендую

en: Standard
ru: Стандартный

en: Button Count
ru: Кнопка + счётчик

en: Box Count
ru: Блок + счётчик

en: Color Scheme
ru: Цветовая схема

en: Share Button
ru: Кнопка поделиться

en: Faces
ru: Показывать лица

en: Please enter a valid URL
ru: Пожалуйста, введите корректный адрес

en: Facebook Comments
ru: Комменты Facebook

en: Comments Box
ru: Блок комментариев

en: Comment Count
ru: Количество комментариев

en: Minimum number of comments: 5
ru: Минимальное количество комментариев: 5

en: Social
ru: Лучшие

en: Reverse Time
ru: Обратный порядок

en: Facebook Embed
ru: Встраивание Facebook

en: Embed
ru: Встраивание

en: Post
ru: Запись

en: Video
ru: Видео

en: Comment
ru: Комментарий

en: Hover over the date next to the post, and copy its link address.
ru: Наведите указатель мыши на дату публикации, нажмите на ней правой кнопкой и скопируйте адрес ссылки.

en: Hover over the date next to the video, and copy its link address.
ru: Наведите указатель мыши на дату видео, нажмите на ней правой кнопкой и скопируйте адрес ссылки.

en: Hover over the date next to the comment, and copy its link address.
ru: Наведите указатель мыши на дату комментария, нажмите на ней правой кнопкой и скопируйте адрес ссылки.

en: Parent Comment
ru: Родительский комментарий

en: Set to include parent comment (if URL is a reply).
ru: Включить родительский комментарий (если данный URL — ответ).

en: Full Post
ru: Публикация целиком

en: Show the full text of the post
ru: Показать полный текст публикации

en: Allow Full Screen
ru: Разрешить полный экран

en: Captions
ru: Подписи

en: Show captions if available (only on desktop).
ru: Показать подписи, если доступны (только на компьютере).

en: Please set the embed type
ru: Укажите тип встраивания

en: Facebook Page
ru: Страница Facebook

en: Timeline
ru: Хроника

en: Events
ru: Мероприятия

en: Messages
ru: Сообщения

en: Small Header
ru: Маленький хедер

en: Profile Photos
ru: Фото профилей

en: Custom CTA Button
ru: Кнопка призыва

en: Animated Headline
ru: Анимированный заголовок

en: Headline
ru: Заголовок

en: Highlighted
ru: Выделенный

en: Rotating
ru: Вращающийся

[ctx: Shapes]
en: Circle
ru: Окружность

[ctx: Shapes]
en: Curly
ru: Волнистая

[ctx: Shapes]
en: Underline
ru: Подчеркивание

[ctx: Shapes]
en: Double
ru: Двойная

[ctx: Shapes]
en: Double Underline
ru: Подчёркивание X2

[ctx: Shapes]
en: Underline Zigzag
ru: Подчеркивание зигзаг

[ctx: Shapes]
en: Diagonal
ru: Диагональ

[ctx: Shapes]
en: Strikethrough
ru: Зачеркнуть

en: Before Text
ru: Текст до

en: This page is
ru: Эта страница

en: Highlighted Text
ru: Выделенный текст

en: Amazing
ru: Удивительна

en: Rotating Text
ru: Вращающийся текст

en: Enter each word in a separate line
ru: Введите каждое слово с новой строки

en: After Text
ru: Текст после

en: HTML Tag
ru: HTML-тег

en: Bring to Front
ru: На передний план

en: Rounded Edges
ru: Закругленные края

en: Animated Text
ru: Анимированный текст

en: Hidden
ru: Скрытое

en: Menu
ru: Меню

en: Horizontal
ru: Горизонтальное

en: Vertical
ru: Вертикальное

en: Dropdown
ru: Выпадающее

en: Toggle
ru: Переключатель

en: Stretch
ru: Растянуть

en: Pointer
ru: Указатель

en: Underline
ru: Линия под

en: Overline
ru: Линия над

en: Double Line
ru: Двойная линия

en: Submenu Indicator
ru: Индикатор подменю

en: Chevron
ru: Шеврон

en: Angle
ru: Угол

en: Aside
ru: В стороне

en: Max Width
ru: Максимальная ширина

en: Toggle Align
ru: Выровнять переключатель

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Menu Items
ru: Пункт меню

en: Pointer Color
ru: Цвет указателя

en: Pointer Width
ru: Толщина указателя

en: Horizontal Padding
ru: Горизонтальный отступ

en: Vertical Padding
ru: Вертикальный отступ

en: Global
ru: Глобальный

en: Linked to Global
ru: Связанный с глобальным

en: Save %s
ru: Сохранить %s

en: Rollback Pro Version
ru: Откатить версию Pro

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ru: Предупреждение: Пожалуйста, создайте резервную копию базы данных перед откатом.

en: Rollback to Previous Version
ru: Откат к предыдущей версии

en: Exclude
ru: Исключить

en: Current Post
ru: Текущую запись

en: Cards
ru: Карточки

en: Show Image
ru: Показать изображение

en: Badge
ru: Значок

en: Avatar
ru: Аватар

en: Badge Taxonomy
ru: Таксономия значка

en: Card
ru: Карточка

en: Box Shadow
ru: Тень блока

en: Hover Effect
ru: Эффект при наведении

en: Meta Border Color
ru: Цвет мета-границы

en: Redirect After Login
ru: Перенаправить после входа

en: Note: Because of security reasons, you can ONLY use your current domain here.
ru: Примечание. Из соображений безопасности вы можете вставить ссылку ТОЛЬКО на свой сайт с текущим доменом.

en: Field Mapping
ru: Соответствие полей

en: Send As
ru: Отправить как

en: Plain
ru: Простой текст

en: Advanced Data
ru: Расширенные данные

en: Powered by
ru: Работает на

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere in this form. This field allows `A-z 0-9` & underscore chars without spaces.
ru: Убедитесь, что ID уникален и не используется в другом элементе этой формы. Можно использовать символы `A-z 0-9` и нижнее подчеркивание без пробелов.

en: Activate License
ru: Активировать лицензию

en: To
ru: Куда

en: Cc
ru: Копия

en: Bcc
ru: Скрытая копия

en: API Key
ru: Ключ API

en: Groups
ru: Группы

en: Double Opt-In
ru: Двухэтапная подписка

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Redirect
ru: Перенаправить

en: Webhook
ru: Вебхук

en: Actions After Submit
ru: Действия после отправки

en: Add Action
ru: Добавить действие

en: Add actions that will be performed after a visitor submits the form (e.g. send an email notification). Choosing an action will add its setting below.
ru: Добавьте действия, которые будут выполняться после того, как форма заполнена (например, отправить уведомление по email). Выберите действие и вы увидите его настройки ниже.

en: Additional Options
ru: Дополнительные опции

en: Login
ru: Вход

en: Fields
ru: Поля

en: Username Label
ru: Ярлык «пользователь»

en: Username or Email Address
ru: Имя пользователя или Email

en: Username Placeholder
ru: Заполнение «пользователь»

en: Password Label
ru: Ярлык «пароль»

en: Password
ru: Пароль

en: Password Placeholder
ru: Заполнение «пароль»

en: Log In
ru: Войти

en: Lost your password?
ru: Забыли пароль?

en: Register
ru: Регистрация

en: Remember Me
ru: Запомнить меня

en: Logged in Message
ru: Сообщение о входе

en: Links Color
ru: Цвет ссылок

en: Links Hover Color
ru: Цвет ссылок при наведении

en: Share Buttons
ru: Кнопки поделиться

en: Network
ru: Соцсеть

en: Skin
ru: Стиль

en: Gradient
ru: Градиент

en: Minimal
ru: Минимализм

en: Boxed Icon
ru: Иконка в блоке

en: Flat
ru: Плоский

en: Rounded
ru: Скруглённая

en: Justify
ru: По ширине

en: Target URL
ru: Целевой URL

en: Current Page
ru: Текущая страница

en: Button Size
ru: Размер кнопки

en: Button Height
ru: Высота кнопки

[ctx: Background Control]
en: Image
ru: Изображение

[ctx: Background Control]
en: Size
ru: Размер

en: Autoplay Speed
ru: Скорость листания

en: View Elementor Pro Changelog
ru: Просмотр изменений в Elementor Pro

en: Changelog
ru: Изменения

en: Front
ru: Передняя часть

en: Back
ru: Задняя часть

en: Flip Box
ru: Флип-бокс

en: Graphic Element
ru: Графический элемент

en: Choose Image
ru: Выберите изображение

en: Stacked
ru: Вписанный

en: Framed
ru: Обрамление

en: Shape
ru: Форма

en: Circle
ru: Округлая

en: Square
ru: Квадратная

en: This is the heading
ru: Это заголовок

en: Whole Box
ru: Блок целиком

en: Settings
ru: Настройки

en: Flip Effect
ru: Эффект при смене

en: Zoom In
ru: Увеличение

en: Zoom Out
ru: Уменьшение

en: Flip Direction
ru: Направление при смене

en: 3D Depth
ru: Глубина 3D

en: Image Border
ru: Граница изображения

en: Primary Color
ru: Основной цвет

en: Secondary Color
ru: Второстепенный цвет

en: Icon Size
ru: Размер иконки

en: Icon Padding
ru: Отступ от иконки

en: Icon Rotate
ru: Повернуть иконку

en: Masonry
ru: Кирпичная кладка

en: Posts Per Page
ru: Записей на странице

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Page
ru: Страница

en: Numbers
ru: Номера

en: Previous/Next
ru: Пред/след

en: Page Limit
ru: Лимит страниц

en: Shorten
ru: Сокращать

en: Previous Label
ru: Метка: «предыдущая»

en: &laquo; Previous
ru: &laquo; Предыдущая

en: Next Label
ru: Метка «следующая»

en: Next &raquo;
ru: Следующая &raquo;

en: Colors
ru: Цвета

[ctx: Background Control]
en: Contain
ru: Поместить

en: Ken Burns Effect
ru: Эффект Ken Burns

en: Zoom Direction
ru: Направление наезда

en: In
ru: К

en: Out
ru: От

en: Columns Gap
ru: Разрыв колонок

en: Rows Gap
ru: Разрыв рядов

en: Honeypot
ru: Спам ловушка

en: Invalid Form.
ru: Неверная форма.

en: Required Mark
ru: Значок «обязательно»

en: Mark Color
ru: Цвет «обязательно»

en: Meta
ru: Мета

en: Price Table
ru: Таблица цен

en: Header
ru: Хедер

en: Currency Symbol
ru: Символ валюты

en: Custom Symbol
ru: Произвольный символ

en: Original Price
ru: Начальная цена

en: Period
ru: Период

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Features
ru: Свойства

en: List Item
ru: Элемент списка

en: Icon Color
ru: Цвет иконки

en: List Item #1
ru: Элемент списка #1

en: List Item #2
ru: Элемент списка #2

en: List Item #3
ru: Элемент списка #3

en: Footer
ru: Футер

en: Additional Info
ru: Дополнительная информация

en: This is text element
ru: Это текстовый элемент

en: Ribbon
ru: Лента

en: Popular
ru: Популярный

en: Sub Title
ru: Подзаголовок

en: Fractional Part
ru: Дробная часть

en: Position
ru: Позиция

en: Width
ru: Ширина

en: Divider
ru: Разделитель

en: Gap
ru: Разрыв

en: Margin
ru: Отступ снаружи

en: Distance
ru: Расстояние

en: Product
ru: Товар

en: Project ID
ru: ID проекта

en: Add to Cart
ru: Добавить в корзину

en: Please set a valid product
ru: Пожалуйста, задайте правильный товар

en: Categories Count
ru: Количество категорий

en: Source
ru: Источник

en: Show All
ru: Показать все

en: By Parent
ru: По родителю

en: Categories
ru: Категории

en: Only Top Level
ru: Только верхний уровень

en: Parent
ru: Родитель

en: Hide Empty
ru: Скрыть пустые

en: Slug
ru: Слаг

en: Count
ru: Количество

en: Element
ru: Элемент

en: Cart Page
ru: Страница корзины

en: Single Product Page
ru: Страница товара

en: Checkout Page
ru: Страница оплаты

en: Order Tracking Form
ru: Форма отслеживания заказа

en: My Account
ru: Мой аккаунт

en: Your cart is currently empty.
ru: Ваша корзина сейчас пуста.

en: Woo - Products-
ru: Woo - Товары-

[ctx: Posts Query Control]
en: Manual Selection
ru: Ручной выбор

en: Separator Color
ru: Цвет разделителя

[ctx: Background Control]
en: Cover
ru: Перекрыть

[ctx: Background Control]
en: Auto
ru: Автоматически

en: Filter By
ru: Фильтровать по

en: Featured
ru: Рекомендованные

en: Sale
ru: Распродажа

en: On
ru: Вкл

en: Query
ru: Запрос

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Order By
ru: Сортировать по

en: Menu Order
ru: Порядок в меню

en: Random
ru: Случайно

en: Order
ru: Порядок

en: ASC
ru: Возрастание

en: Please enter your license key.
ru: Введите лицензионный ключ.

en: DESC
ru: Убывание

en: Offset
ru: Смещение

en: Filter Bar
ru: Панель фильтра

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Your license is missing. Please check your key again.
ru: Ваша лицензия отсутствует. Повторите попытку.

en: Items
ru: Элементы

en: Item Gap
ru: Разрыв между элементами

en: Item Overlay
ru: Перекрытие элемента

en: An error occurred, please try again
ru: Произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Active Color
ru: Активный цвет

en: License
ru: Лицензия

en: License Settings
ru: Настройки лицензии

en: All
ru: Все

en: Use this setting to skip over posts (e.g. '2' to skip over 2 posts).
ru: Используйте этот параметр, чтобы пропустить предыдущие записи (напр. '2' чтобы пропустить 2 записи).

en: Pricing
ru: Ценообразование

en: Price List
ru: Прайс-лист

en: Activate
ru: Активировать

en: List
ru: Список

en: List Items
ru: Элементы списка

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Price
ru: Цена

en: Status
ru: Статус

en: Expired
ru: Истекла

en: Description
ru: Описание

en: Link
ru: Ссылка

en: Active
ru: Активный

en: First item on the list
ru: Первый элемент списка

en: Second item on the list
ru: Второй элемент списка

en: Third item on the list
ru: Третий элемент списка

en: Separator
ru: Разделитель

en: Solid
ru: Сплошной

en: HTTP Error
ru: Ошибка HTTP

en: Dotted
ru: Точечный пунктир

en: Countdown
ru: Обратный отсчет

en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

en: Due Date
ru: Срок

en: Double
ru: Двойной

note: translators: %s: Time zone.
en: Date set according to your timezone: %s.
ru: Дата, установленная в соответствии с вашим часовым поясом: %s.

en: Weight
ru: Толщина

en: View
ru: Вид

en: Block
ru: Блочный

en: Inline
ru: Строчный

en: Days
ru: Дни

en: Vertical Align
ru: Вертикальное выравнивание

en: Show
ru: Пок.

en: Bottom
ru: Низ

en: Hide
ru: Скр.

en: Slides
ru: Слайдер

en: Hours
ru: Часы

en: Background
ru: Фон

en: Minutes
ru: Минуты

en: Seconds
ru: Секунды

en: Show Label
ru: Показывать ярлык

en: Cover
ru: Перекрыть

en: Custom Label
ru: Произвольные ярлыки

en: Auto
ru: Автоматически

en: Yes
ru: Да

en: Background Overlay
ru: Перекрытие фона

en: No
ru: Нет

en: Overlay Color
ru: Цвет перекрытия

en: Boxes
ru: Коробка

en: Slide Heading
ru: Заголовок слайда

en: Container Width
ru: Ширина контейнера

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: Border
ru: Граница

en: Click Here
ru: Жмите

en: Border Radius
ru: Скругление углов

en: https://your-link.com
ru: http://ваш-сайт.com

en: Apply Link On
ru: Применить ссылку

en: Padding
ru: Отступ внутри

en: Whole Slide
ru: Целый слайд

en: Content
ru: Содержимое

en: Button Only
ru: Только кнопка

en: Digits
ru: Цифры

en: Custom
ru: Индивидуальный

en: Color
ru: Цвет

en: Set custom style that will only affect this specific slide.
ru: Установите индивидуальный стиль, который повлияет только на этот слайд.

en: Label
ru: Ярлык

en: Horizontal Position
ru: Позиция по горизонтали

en: Months
ru: Месяцы

en: Vertical Position
ru: Позиция по вертикали

en: Weeks
ru: Недели

en: Middle
ru: Середина

en: Custom CSS
ru: Пользовательские CSS

en: Text Align
ru: Выравнивание текста

en: Add your own custom CSS
ru: Добавьте свой CSS код

en: Content Color
ru: Цвет содержимого

en: Slide 1 Heading
ru: Заголовок слайда 1

en: No Label
ru: Без ярлыка

en: Slide 2 Heading
ru: Заголовок слайда 2

en: Slide 3 Heading
ru: Заголовок слайда 3

en: Height
ru: Высота

en: Required
ru: Обязательное

en: Slider Options
ru: Параметры слайдера

en: Navigation
ru: Навигация

en: Arrows and Dots
ru: Стрелки и точки

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Date
ru: Дата

en: Dots
ru: Точки

en: Time
ru: Время

en: Pause on Hover
ru: Пауза при наведении

en: Page URL
ru: Ссылка на страницу

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: User Agent
ru: Браузер

en: Remote IP
ru: IP-адрес

en: Infinite Loop
ru: Зациклить листание

en: Transition
ru: Переход

note: translators: %s: Site title.
en: New message from "%s"
ru: Новое письмо от "%s"

en: Slide
ru: Листание

en: To use reCAPTCHA, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA.
ru: Чтобы использовать reCAPTCHA, вам нужно добавить ключ API и завершить процесс настройки в Консоль > Elementor > Настройки > Интеграции > reCAPTCHA.

en: Fade
ru: Выцветание

en: Content Animation
ru: Анимация содержимого

en: Site Key
ru: Ключ

en: Down
ru: Вниз

en: Secret Key
ru: Секретный ключ

en: Up
ru: Вверх

en: The Captcha field cannot be blank. Please enter a value.
ru: Поле Captcha не может быть пустым. Пожалуйста, введите значение.

en: Zoom
ru: Увеличение

en: The secret parameter is missing.
ru: Секретный параметр отсутствует.

en: Content Width
ru: Ширина содержимого

en: The secret parameter is invalid or malformed.
ru: Секретный параметр недействителен или искажен.

en: Border Width
ru: Толщина границы

en: The response parameter is missing.
ru: Отсутствует параметр ответа.

en: The response parameter is invalid or malformed.
ru: Параметр ответа недействителен или неверен.

en: Inside
ru: Внутри

note: translators: %d: Response code.
en: Can not connect to the reCAPTCHA server (%d).
ru: Не удается подключиться к серверу reCAPTCHA (%d).

en: Outside
ru: Снаружи

en: Invalid Form
ru: Неверная форма

en: Form:
ru: Форма:

en: Field
ru: Поле

en: Form
ru: Форма

en: Extra Small
ru: Крошечный

en: Small
ru: Маленький

en: Medium
ru: Средний

en: Large
ru: Большой

en: Products Count
ru: Количество товаров

en: Extra Large
ru: Гигантский

en: Type
ru: Тип

en: Text
ru: Текст

en: Popularity
ru: Популярность

en: Tel
ru: Телефон

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: Number
ru: Номер

en: Select
ru: Выпадающий список

en: URL
ru: Ссылка

en: Checkbox
ru: Флажки

en: Radio
ru: Переключатели

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Options
ru: Пункты

en: Inline List
ru: Горизонтально

en: Column Width
ru: Ширина колонки

en: Default
ru: По умолчанию

en: Rows
ru: Ряды

en: Size
ru: Размер

en: Normal
ru: Обычный

en: Compact
ru: Компактный

en: Style
ru: Стиль

en: Light
ru: Светлая

en: Dark
ru: Тёмная

en: CSS Classes
ru: CSS классы

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ru: Добавьте свой собственный класс БЕЗ точки. Например: my-class

en: Form Fields
ru: Поля формы

en: Form Name
ru: Название формы

en: New Form
ru: Новая форма

en: Name
ru: Имя

en: Message
ru: Сообщение

en: Input Size
ru: Размер поля

en: Labels
ru: Ярлыки

en: Label Position
ru: Позиция ярлыка

en: Above
ru: Над

en: Send
ru: Отправить

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Left
ru: Лево

en: Center
ru: Центр

en: Right
ru: Право

en: Justified
ru: По ширине

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon Position
ru: Позиция иконки

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: Icon Spacing
ru: Отступ от иконки

en: Separate emails with commas
ru: Разделяйте email'ы запятыми

en: From Email
ru: Email отправителя

en: From Name
ru: Имя отправителя

en: Reply-To
ru: Ответить на

en: Meta Data
ru: Метаданные

en: Credit
ru: Признание

en: Redirect To
ru: Перенаправить на

en: Webhook URL
ru: URL вебхука

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
ru: Введите URL-адрес интеграции (например, Zapier), который получит данные формы.

en: Custom Messages
ru: Пользовательские сообщения

en: Success Message
ru: Успешная отправка

en: Error Message
ru: Ошибка отправки

en: Spacing
ru: Отступ

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Border Color
ru: Цвет границы

en: Button
ru: Кнопка

en: Typography
ru: Типографика

en: Text Padding
ru: Отступ от текста

en: Hover
ru: Наведение

en: Animation
ru: Анимация

en: Global Widget
ru: Глобальный виджет

en: Save
ru: Сохранить

en: Unlink
ru: Откреп.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Unlink Widget
ru: Открепить виджет

en: This will make the widget stop being global. It'll be reverted into being just a regular widget.
ru: Виджет перестанет быть глобальным. Он станет обычным виджетом.

en: Save your widget as a global widget
ru: Сохраните ваш виджет, как глобальный

en: You'll be able to add this global widget to multiple areas on your site, and edit it from one single place.
ru: Вы сможете добавить этот глобальный виджет в несколько областей на своем сайте и редактировать их в одном месте.

en: Edit this global widget to simultaneously update every place you used it, or unlink it so it gets back to being regular widget.
ru: Отредактируйте этот глобальный виджет, чтобы он одновременно обновился во всех местах, которых вы его использовали, или отмените связь, чтобы он снова стал обычным виджетом.

en: Edit global widget
ru: Редактировать глобальный виджет

en: Edit
ru: Ред.

en: Unlink from global
ru: Открепить от глобального

en: Save Your First Global Widget
ru: Сохраните свой первый глобальный виджет

en: Save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ru: Сохраните виджет как глобальный, а затем добавьте его в несколько областей. Отредактируйте один виджет и изменятся все.

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Edit Template
ru: Редактировать шаблон

en: You Haven’t Saved Templates Yet.
ru: Вы еще не сохраняли шаблоны.

en: Template
ru: Шаблон

en: Choose Template
ru: Выберите шаблон

en: Elementor Library
ru: Библиотека Elementor

en: Embed your saved elements.
ru: Вставьте сохраненные элементы.

en: Title
ru: Заголовок

en: Manual Selection
ru: Выбрать вручную

en: Posts
ru: Записи

en: Image Position
ru: Позиция изображения

en: Top
ru: Верх

en: None
ru: Нет

en: Image Ratio
ru: Пропорции изображения

en: Image Width
ru: Ширина изображения

en: Columns
ru: Колонки

en: Title HTML Tag
ru: HTML-тег заголовка

en: Excerpt
ru: Анонс

en: Excerpt Length
ru: Длина анонса

en: Read More
ru: Читай ещё

en: Read More Text
ru: Текст «читай ещё»

en: Read More »
ru: Читать полностью »

en: Author
ru: Автор

en: Comments
ru: Комментарии

en: Separator Between
ru: Разделитель

en: Layout
ru: Макет

en: Image
ru: Изображение

en: Title Color
ru: Цвет заголовка

en: Classic
ru: Классика

en: Portfolio
ru: Портфолио

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Item Ratio
ru: Пропорции элемента

en: Show Title
ru: Показывать заголовок

en: Off
ru: Выкл
