Elementor Pro - en to ja_JP translation catalogue (245 entries)

en: Loading
ja_JP: ロード中

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Fit To Screen
ja_JP: 画面幅に合わせる

en: Content Position
ja_JP: コンテンツ位置

en: Close Button
ja_JP: ボタンを閉じる

en: Entrance Animation
ja_JP: 開始アニメーション

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Reviews
ja_JP: レビュー

en: Official Color
ja_JP: 公式カラー

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Add nofollow
ja_JP: Nofollow を追加

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Integrations
ja_JP: 連携

en: Direction
ja_JP: 向き

en: Button ID
ja_JP: ボタン ID

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ja_JP: # なしでタグの ID を追加します。例:  my-id

en: No products in the cart.
ja_JP: カートに商品はありません

en: Tabs
ja_JP: タブ

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Something went wrong.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: Enter your title
ja_JP: タイトルを入力

en: Enter your description
ja_JP: 説明を入力

en: Opacity
ja_JP: 透明度

en: Section
ja_JP: セクション

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Page Layout
ja_JP: ページレイアウト

en: Default Page Template from your theme
ja_JP: お使いのテーマのデフォルトページテンプレート

en: No header, no footer, just Elementor
ja_JP: ヘッダー・フッターなし、Elementor のみ

en: This template includes the header, full-width content and footer
ja_JP: このテンプレートにはヘッダー、全幅コンテンツ、フッターが含まれます

en: Preview Changes
ja_JP: 変更をプレビュー

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Start
ja_JP: 開始

en: End
ja_JP: 終了

en: Fallback
ja_JP: フォールバック

en: Site
ja_JP: サイト

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Tablet
ja_JP: タブレット

en: General
ja_JP: 一般

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ja_JP: スワイプごとにスクロールされるスライドの数を設定してください。

en: Animation Duration
ja_JP: アニメーションの継続時間

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Custom Fonts
ja_JP: カスタムフォント

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Call to Action
ja_JP: コールトゥアクション

en: Hover Animation
ja_JP: ホバー時のアニメーション

en: Blend Mode
ja_JP: ボタンモード

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Slides to Scroll
ja_JP: スクロールするスライド

en: Search
ja_JP: 検索

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Effect
ja_JP: 効果

en: Transition Duration
ja_JP: トランジション所要時間

en: UI Color
ja_JP: UI の色

en: UI Hover Color
ja_JP: UI のホバー色

en: Media File
ja_JP: メディアファイル

en: Custom URL
ja_JP: カスタム URL

en: Play Icon
ja_JP: 再生アイコン

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ja_JP: 影

en: Full Width
ja_JP: 全幅

en: Boxed
ja_JP: ボックス

en: Facebook Button
ja_JP: Facebookボタン

en: Like
ja_JP: いいね

en: Share Button
ja_JP: シェアボタン

en: Video
ja_JP: 動画

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Animated Headline
ja_JP: アニメーションヘッドライン

en: Headline
ja_JP: ヘッドライン

en: Highlighted
ja_JP: ハイライト

en: HTML Tag
ja_JP: HTML タグ

en: Bring to Front
ja_JP: 最前面に移動

en: Nav Menu
ja_JP: ナビメニュー

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Toggle
ja_JP: 切り替え

en: Stretch
ja_JP: ストレッチ

en: Plus
ja_JP: プラス

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Aside
ja_JP: アサイド

en: Global
ja_JP: グローバル

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ja_JP: 警告: ロールバックを行う前にデータベースをバックアップしてください。

en: Rollback to Previous Version
ja_JP: 以前のバージョンにロールバックする

en: Additional Options
ja_JP: 追加オプション

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Log In
ja_JP: ログイン

en: Register
ja_JP: 登録

en: Share Buttons
ja_JP: シェアボタン

en: Network
ja_JP: ネットワーク

en: Skin
ja_JP: スキン

en: Rounded
ja_JP: 丸み

en: Target URL
ja_JP: ターゲットURL

[ctx: Background Control]
en: Image
ja_JP: 画像

[ctx: Background Control]
en: Size
ja_JP: サイズ

en: Autoplay Speed
ja_JP: 自動再生速度

en: Flip Box
ja_JP: フリップボックス

en: Choose Image
ja_JP: 画像の選択

en: Stacked
ja_JP: 重ねる

en: Framed
ja_JP: フレームつき

en: Shape
ja_JP: 形状

en: Circle
ja_JP: 円

en: Square
ja_JP: 四角

en: This is the heading
ja_JP: これは見出しです

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Primary Color
ja_JP: メインカラー

en: Secondary Color
ja_JP: サブカラー

en: Page
ja_JP: ページ

en: Colors
ja_JP: カラー

[ctx: Background Control]
en: Contain
ja_JP: 含める

en: Columns Gap
ja_JP: カラムのすき間

en: Price Table
ja_JP: プライステーブル

en: List Item
ja_JP: リストアイテム

en: List Item #1
ja_JP: リストアイテム #1

en: List Item #2
ja_JP: リストアイテム #2

en: List Item #3
ja_JP: リストアイテム #3

en: Popular
ja_JP: 人気

en: Position
ja_JP: 位置

en: Width
ja_JP: 幅

en: Divider
ja_JP: 区切り線

en: Gap
ja_JP: すき間

en: Margin
ja_JP: マージン

en: Source
ja_JP: 取得方法

[ctx: Background Control]
en: Cover
ja_JP: カバー

[ctx: Background Control]
en: Auto
ja_JP: 自動

en: On
ja_JP: オン

en: Advanced
ja_JP: 詳細

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Update Elementor Now
ja_JP: Elementor を今すぐ更新

en: Active Color
ja_JP: 有効時の色

en: All
ja_JP: すべて

en: Price List
ja_JP: プライスリスト

en: List
ja_JP: 一覧

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Title & Description
ja_JP: タイトル・説明

en: Description
ja_JP: 説明

en: Link
ja_JP: リンク

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Solid
ja_JP: 直線

en: Dotted
ja_JP: 点線

en: Countdown
ja_JP: カウントダウン

en: Dashed
ja_JP: 破線

en: Double
ja_JP: 二重線

en: Weight
ja_JP: 太さ

en: View
ja_JP: 表示

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Show
ja_JP: 表示

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Slides
ja_JP: スライド

en: Background
ja_JP: 背景

en: Yes
ja_JP: はい

en: Background Overlay
ja_JP: 背景オーバーレイ

en: No
ja_JP: いいえ

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Border
ja_JP: ボーダー

en: Border Radius
ja_JP: ボーダー丸み

en: Space Between
ja_JP: スペースの間隔

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Color
ja_JP: 色

en: Middle
ja_JP: 中央

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Text Align
ja_JP: 文字の配置

en: Content Color
ja_JP: コンテンツ色

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Arrows and Dots
ja_JP: 矢印とドット

en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Dots
ja_JP: ドット

en: Pause on Hover
ja_JP: ホバーで一時停止

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: Infinite Loop
ja_JP: 無限ループ

en: Slide
ja_JP: スライド

en: Fade
ja_JP: フェード

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Content Width
ja_JP: コンテンツの幅

en: Border Width
ja_JP: ボーダー幅

en: Arrows Position
ja_JP: 矢印の位置

en: Inside
ja_JP: 内側

en: Outside
ja_JP: 外側

en: Arrows Size
ja_JP: 矢印のサイズ

en: Arrows Color
ja_JP: 矢印の色

en: Dots Position
ja_JP: ドット位置

en: Form
ja_JP: フォーム

en: Dots Size
ja_JP: ドットのサイズ

en: Extra Small
ja_JP: 微小

en: Dots Color
ja_JP: ドットの色

en: Small
ja_JP: 小

en: Medium
ja_JP: 中

en: Large
ja_JP: 大

en: Extra Large
ja_JP: 特大

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Number
ja_JP: 番号

en: Select
ja_JP: 選択

en: Column Width
ja_JP: カラム幅

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Normal
ja_JP: 普通

en: Style
ja_JP: スタイル

en: CSS Classes
ja_JP: CSS クラス

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ja_JP: カスタムクラス名をピリオド記号なしで追加してください。例: my-class

en: Name
ja_JP: 名前

en: Alignment
ja_JP: 配置

en: Left
ja_JP: 左

en: Center
ja_JP: 中央

en: Right
ja_JP: 右

en: Justified
ja_JP: 均等割付

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon Position
ja_JP: アイコンの位置

en: Before
ja_JP: 前

en: After
ja_JP: 後

en: Icon Spacing
ja_JP: アイコンのスペース

en: Spacing
ja_JP: スペース

en: Text Color
ja_JP: 文字色

en: Border Color
ja_JP: ボーダー色

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Typography
ja_JP: 書体

en: Text Padding
ja_JP: テキストパディング

en: Hover
ja_JP: ホバー

en: Animation
ja_JP: アニメーション

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Edit Template
ja_JP: テンプレートを編集

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Choose Template
ja_JP: テンプレートを選択

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Posts
ja_JP: ポスト

en: Image Position
ja_JP: 画像位置

en: Top
ja_JP: 上

en: None
ja_JP: なし

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Title HTML Tag
ja_JP: タイトル HTML タグ

en: Excerpt
ja_JP: 抜枠

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Image
ja_JP: 画像

en: Title Color
ja_JP: タイトル色

en: Portfolio
ja_JP: ポートフォリオ

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Off
ja_JP: オフ
